Amazon Ormanları Hakkında Bilgi Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Amazon Ormanları

  Amazon ormanları, dünyadaki en büyük yağmur ormanları olarak kabul edilen ve Güney Amerika'da bulunan ormanlardır. Batıdan Büyük Okyanusa, doğudan Atlas Okyanusuna kadar giden Amazon ormanlarının uzunluğu ortalama 7000 km ye ulaşmaktadır. Dünyadaki en büyük ırmak olan, su kapasitesi en fazla olan Amazon nehri de burada bulunur. Ayrıca Ekvator, Kolombiya, Brezilya, Peru, Venezuella, Guyana, Bolivya, Fransız Guyanası, Surinam ülkelerinin sınırları içerisinde bulunur. Amazon havzasının çoğunu içine alan Amazon ormanları ortalama 6 milyon kilometrekare bir alanı kaplar. Bu ormanların yaklaşık % 13 kadarı Peru, % 60 kadarı Brezilya sınırlarında kalıyor.

  Dünyadaki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını Amazon ormanları oluşturmaktadır. İçerisinde en fazla tür bulunan, en büyük ormanlardır. Sürekli olarak yağmur alan ormanların havası sıcak ve nemli bir ortama sahiptir. Amazon ormanları atmosferde bulunan karbondioksit dengesini korumakta, ekolojik sistem içinde canlıların çevre ve kendileriyle olan ilişkilerini düzenleyen etkiler yapmaktadır. Bu ortamda yaşam süren canlı türleri arasında hala daha keşfedilmemiş olanlar bulunmaktadır. Uzmanlar dünya üzerinde yaşayan canlı türlerinin en az yarısının Amazon ormanlarında yaşam sürdüğünü tahmin etmektedir. Günümüzde bu ormanların her yerini keşfetmek için çalışmalar yapılmaktadır.

  Amazon ormanlarını tehdit eden etkenler nelerdir?

  Bu konuda çevre örgütleri tarafından 2000-2010 yılları arasında yapılan çalışmalarda, yaklaşık 240 bin km2 alana sahip Amazon ormanlarının tahrip edildiği belirlenmiştir. Bu büyüklük yaklaşık İngiltere'de kadardır. Ağaçların yasa dışı yollardan kesilmesi, hidro elektrik santrali yapımı, otoyol yapımı, çiftçilik, madencilik gibi faaliyetler ormanlara zarar vermektedir.

  Bunun dışında kuraklık ve susuzluk etkenleri de ormanların zarar görmesine neden olmaktadır. Kuraklığın uzun sürmesi etkilerini de arttırmaktadır. Bazı ülke sınırları içinde kalan ormanlarda petrol aramaları nedeniyle tahrip edilmeye başlanmıştır. Özellikle Ekvator ülkesindeki ormanlarda yoğun şekilde petrol araması yapılmaktadır.

  Amazon ormanlarında yaşayan bitki ve hayvan türleri

  Amazon havzasının çoğunu kaplayan bu ormanlar, içeriğinde iki bin kuş türü ve memeli hayvanları, kırk bin ağaç türü, 120.843 tür omurgasız canlıları, 2.200 balık türünü barındırmaktadır. Bu açıdan dünyada en fazla canlı türünün olduğu alandır. Bunun dışında Amazon ormanlarında dünyayla fazla bağlantısı olmayan bazı yerli kabilelerde bulunmaktadır. Bu kabileler ilkel bir şekilde, teknolojiden uzak bir yaşam sürerler.

  Amazon ormanlarında genellikle ilkbahar yaz mevsimini iklimi hakimdir. Bitki türü fazla olduğundan ormanlarda yağış da fazladır. Ormanların farklı bölgelerinde görülen canlı çeşitliliği oldukça ilgi çekicidir. Hava nemli ve sıcak olduğu kadar, bitkilerde sıktır. Bu dünya ekolojisi açısından oldukça önemlidir. Çünkü dünyanın ihtiyaç duyduğu oksijenin çoğunluğu bu ormanlarda üretilir. Bitkilerin kullanımı aynı zamanda yeni ilaç yapımında önemlidir.

  Yengeç ve Oğlak dönenceleriyle Ekvator arasında yer alan ormanlara tropik kuşak denilir Bu bölgede sıcaklık oldukça yüksek olur. Bu nedenle ormanlarda sıkça yağmur yağmasına neden olan aşırı su buharı meydana gelir. Amazon ormanlarında bulunan ağaçlar bir yandan yapraklarını döker, diğer yandan sürekli yeni sürgünler gelir. Bu yüzden her zaman yeşil ormanlar olarak tanımlanırlar. Ayrıca bu ormanlarda tipik özellik mevsimler arasındaki yağış rejimlerinin herhangi bir farklılık göstermemesidir.