Amelia Mary Earhart'ın Doğum Günü 24 Temmuz

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 24 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Amelia Mary Earhart ın Doğum Günü 24 Temmuz 2012

  Arama devi Google, Atlas Okyanusunu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot olan Amelia Mary Earhart'ın 24 Temmuz doğum günü sebebiyle bugünün anısına doddle uyarladı.

  [​IMG]

  Amelia Mary Earhart 24 Temmuz 1897 yılında doğup 2 Temmuz 1937 tarihinde ise kayboldu.ABD'li havacı ve aynı zamanda yazar Amelia Earhart 20 Haziran 1938'de öldüğü ilan edildi.Atlas Okyanusunu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart Atlas Okyanusu'nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı.

  Amelia Mary Earhart, ABD'nin Kansas eyaletinde doğan Earhart I. Dünya Savaşı sırasında askeri hastanelerde hemşirelik yaptı. Savaştan sonra hava taşıtlarındaki hızlı gelişmelerle yakından ilgilendi.

  20-21 Mayıs 1932'de tek başına Newfoundland'dan İrlanda'ya uçarak Atlas Okyanusu'nu geçti. ABD'yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935'te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-Californa arasını gene tek başına uçan ilk kişi oldu.
  1937'de ABD'li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. İkinci Dünya Savaşı'nda yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu'nun ortalarında kayboldu ve Earthart'ın izine bir daha rastlanamadı.

  Kaynak: Wikipedi ​