Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Merve tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Amerikan Vatandaşı Nasıl Olabilirim

  Amerikan Vatandaşı Nasıl Olurum

  Abd vatandaşı olmanın en kestirme yollarından biri green cart (yeşil kart) sahibi olmaktır. Türkiye’de Abd vatandaşı birisiyle evlenmeniz durumunda yeşil karta otomatik başvuru yapmış olursunuz. Bu başvuruyu sizin yerinize eşinizin yapması gerekmektedir.

  Green Cart çekilişi yılda bir kez yapılır. İnternetten başvurabileceğiniz gibi aracı firmalar yolu ile de başvurabilirsiniz. Green Cart’a başvurmanın herhangi bir ön koşulu yoktur. Kazanmanız durumunda posta yolu ile haberdar edilirsiniz. Daha sonra sizden ilgili evrakları isterler.

  Green Cart sahipleri Abd’de çalışma ve oturma iznine sahiptirler. 5 yıl sonra tam vatandaşlık için başvurmaya hak kazanırlar.

  Amerikada doğan her birey otomatik olarak olarak Amerikan vatandaşı olur. Maddi durumunuz iyise ve de cocuğunuzun Abd vatandaşı olmasını istiyorsanız doğumunu Abd’de gercekleştirebilirsiniz.

  Amerika disindaki elciliklere başvurarak alabileceğiniz gocmenlik vizesi ile Amerika’ya kalmak icin gelebilirsiniz. Gocmenlik vizesi alanlar otomatikmen calisma izni ve green cart alma hakkina sahip olurlar. Gocmenlik vizelerinde belirli sinirlamalar olup olmadigina gore ikiye ayrılır. Sinirlamasi olmayan gocmen vizeleri Amerikan vatandasinin yakin aile uyeleri, cocuk, anne baba, ve esine ve eski Amerikan vatandaslarina verilmektedir. Bu vizeye 21 yasinin altinda ve evlenmemis cocuklar katilabilir. Eşiniz için de gecerli ve sürekli evlilige sahip olmaniz gerekir.  alıntı