Anadolu Ajansının kuruluş amacı kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Anadolu Ajansının kuruluş amaçları ve çalışmaları kısaca

  Anadolu Ajansı, Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki doğru haberleri halka ve Dünya’ya duyurmak amacı ile 6 Nisan 1920 tarihinde kurulmuştur.

  Kurtuluş Savaşı’ndaki doğru ve gerektiği kadar bilgileri Türk vatandaşlarına ve diğer uluslara duyurabilmek amacıyla 6 Nisan 1920 de kurulduğunu biliyoruz.

  Anadolu Ajansı’nın geçmiş tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile adeta özdeştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan 17 gün önce 6 Nisan 1920’de kurulan Anadolu Ajansı, devleti kuran bu kurumun çıkardığı ilk yasaları resmen duyurdu; Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın her aşamasına, Cumhuriyet devrimlerine tanıklık ettiği bildirildi.

  Anadolu Ajansı'nın kuruluş serüveni de işte tam bu süreçte İstanbul'un işgaliyle bazı aydınların İstanbul'dan Anadolu'ya gelişleri aşamasında gerçekleşir. İstanbul'un 16 Mart 1920'de işgal edilmesinden 5 gün sonra yola çıkan Yunus Nadi (Abalıoğlu) ile Halide Edip'in (Adıvar) bulunduğu iki kafile, 31 Mart'ta Geyve'de buluşur. Akhisar İstasyonu'nda verilen mola sırasında iki aydın, Ankara'ya ''gider gitmez bir ajans teşkilatı'' kurulmasını görüşürler.
  Yunus Nadi ve Halide Edip, ajansın adı konuşurlarken; ''Türk'', ''Ankara'', ''Anadolu'' seçenekleri arasından ''Anadolu Ajansı''nda birleşirler.