Anakart Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.


  1. Bilgisayarın en temel ve en önemli parçalarından biri olan Anakart bilgisayar donanımlarını birbirine bağlar ve koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlar. Anakart üzerinde bulunan parçaların birbirleri ile iletişim halinde bulunmaları için harici bir işlemcinin yanında dahili işlemci olan Chipsetler de bulunur. Chipsetler anakartlarda parçalar arasındaki veri transferlerini ve anakartın dışarı ile çeşitli bağlantılarını sağlar.
    Anakart üzerinde slotlar vardır. Slot genişleme kartlarının takılabileceği yuvalardır. Anakart üzerinde bulunan kartlara veri akışı Bus ismi verilen elektronik yollar üzerinden yapılır. Buslar ikiye ayrılır. Bunlar System Bus ve I/O Bus'lardır. System Bus işlemci ile RAM arasındaki veri akışını sağlarken I/O Bus çevre kartların iletişimini ve bunların işlemci ile arasındaki iletişimi sağlar. Anakart üzerinde dahili ve harici parça portları vardır. Dahili parça portları bilgisayar içinde bulunur ve bu portlara genellikle dış bağlantılarını gördüğümüz kartlar ve parçalar bağlanır. Harici parça portları bilgisayarın içindeki verileri ve bilgilerin dış dünya ile haberleştirilmesini sağlar.
    Anakart üzerinde port ve parçalar dışında BIOS bulunur. Açılımı Basic Input/Output System şeklinde olan BIOS'un anlamı Temel Giriş-Çıkış Sistemidir. BIOS sistem donanımına erişimi ve üzerinde uygulamaları çalıştırdığınız ileri düzey işletim sistemlerinin yaratılmasını sağlar.