Sağlık Anemi Nedir Kısaca

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Anemi Nedir

    Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlere göre insanların yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklı kan değerleri vardır. Kan değerini yansıtan en önemli faktör ise kandaki hemoglobin miktarıdır. Toplumumuzda kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı, kandaki hemoglobin miktarının belirlenen düzeyin altında oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır.
    Yetişkin bir erkekte 3, kadında ise 12 g/dl’nin altında kan değerleri varsa bu durum kansızlığın en önemli belirtisidir. Bu rakam çocuklarda farklılık göstermektedir. 0-6 yaş grubunda kan değerlerinin minimum 11, 6-14 yaş grubunda ise 12 g/dl olmalıdır. Bu değerlerin altına düşülmüşse anemi başlangıcı olarak kabul edilir ve hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.
    Aneminin nedeni kanda alyuvar hücrelerinin yenilenmemesi olarak bilinir. Alyuvar üretimindeki yetersizlik de anemiye neden olmaktadır. Kanda demir eksikliği de anemiye yol açar. Demir eksikliğinden dolayı oluşan aneminin en önemli belirtileri iştahsızlık, halsizlik, kısa zamanda çok kilo verme, tırnak kenarlarındaki biçimsizlik, dudak ve deride oluşan çatlaklar, dil ve damakta oluşan yaralardır. Bu belirtilerden birkaçının görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalı ve gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Aksi takdirde aneminin ölümcül sonuçları bulunmaktadır.