Ani Başlayan Karın Ağrısına Dikkat

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ani Başlayan Karın Ağrısına Dikkat..

  Ani Karın Ağrısına Dikkat! Karnın sağ üstünde hissedilen ağrılar, safra kesesi taşının habercisi olabilir.Safra taşları beyaz tenli, orta yaşlı, obez ve çok doğum yapmış bayanlarda daha fazla görülür.Genelikle 60 yaş üzerinin üçte birinin safra kesesinde taş veya çamur görüldüğü belirtildi.
  Hemolitik anemi, karaciğer sirozu, şeker hastalığı ve safra yollarında doğumsal çeşitlilik olanlarda taş görülme sıklığı artacağını belirten uzmanlar, safra kesesinde taş olan hastaların yüzde 30-40 oranında hastalığın belirtilerinin görüldüğünü bildirdi.
  [​IMG]

  Atak sonrası epigastrik bölgede ve karın sağ üst yanında ağrı devam ederek, buna bulantı hissi, kusma da eşlik ettiğinde tıkanıklığın safra kesesi duvarı iltihabına yol açabileceğini belirten doktorlar, Safra kesesi taşlarının görülme sıklığı toplumdan topluma, diyet alışkanlığına ve genetik yatkınlığa bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber sık rastlanılan bir hastalıktır diyor.
  Kadınlarda özellikle ileri yaşlarda sıklığı artmaktadır. Safra taşı ile safra kesesi kanseri de kısmen ilişkilidir. Safra taşı olan hastaların ortalama yüzde 5'inde safra kesesi kanseri görülebilmektedir. Safra kesesi taşları ana safra kanalına düşerek orada tıkanıklık yapar ve bu tıkanma sarılık, kolanjit atakları ve pankreas iltihabı gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açar. Safra yollarında sık sık tıkanma ya da uzun süren tıkanmalar veya iltihaplar olursa bir karaciğer hastalığı olan siroza dönüşebilir. Bundan dolayı karaciğer yetmezliği belirtileri vücutta şişmeler, karın şişliği, kanamalar görülebilir.

  Belirtilere yol açmadan seyreden safra taşlarının tedavisinde farklı görüşler bulunuyor.
  Günümüzde safra kesesi taşlarının tedavisinin laparoskopik yöntemle yapılır.
  Karın bölgesinden girilen 3 veya 4 portla akut kolesistit halinde bile laparoskopik safra kesesi ameliyatı yapılıp genellikle bir gün sonra hastalar taburcu edilir.
  Ayrıca göbekten girilen tek portla sils yöntemi ile hiç bir iz kalmadan da safra kesesi ameliyatı yapılabiliyor.
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Op. Dr. Erkan Dalbaşı​