Ankara'nın Başkent Oluşu Hakkında Bilgi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Ankara'nın başkent olması hakkında ansiklopedik bilgi

  Ankara'nın Başkent Oluşu Hakkında Bilgi

  Atatürk, Mondros Ateşkes Anlaşmasının ardından 30 Nisan 1919'da Müfettişliğe atandı. Mustafa Kemal, meclis çalışmalarını izleyebilmek için 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelmiştir.Ankara'ya gelmesinin nedenleri arasında buranın demiryolu ağına sahip olması, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmemiş olması, merkezi bir konumda bulunması ve Batı Cephesi'ne yakınlık gibi nedenler de etkili olmuştur.
  28 Ocak 1920'de Meclis oybirliği ile Misakı milliyi kabul etmiştir. Bundan sonra İstanbul işgal edilmiş ve meclis kapatılmıştır.
  19 Mart 1920'de illere ve kolordu komutanlıklarına bir genelge göndermiş ve Ankara'da olağanüstü bir meclisin açılacağını duyurmuştur. Seçimlerin ardından 23 Nisan 1920'de TBMM açılmış ve hükümet kurulmuştur.
  Kurtuluş Savaşı bu meclisten yönetilmiştir. Savaş kazanıldıktan sonra Lozan Antlaşması imzalanmıştır. Birinci TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM'ye bırakmıştır. Bu meclis İnkılap Meclisi olarak da anılır. Ayrıca bu meclis 13 Ekim 1923'te Ankara'yı başkent ilan etmiştir.

  Kaynak: vikipedi
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Ocak 2013