Anne, Baba ve Büyüklere Saygısızlık Nedir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Anne, Baba ve Büyüklere Saygısızlık

  Anne baba ve büyüklerimiz bizim varlığımızın sebebidir. Onlar bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Bizi dünyaya getiren, besleyip büyüten anne ve babamızdır. Anneve babamızın, üzerimizde sayılamayacak kadar çok hakları vardır.Dinimizde Allah’a kulluktan sonra en önemli görevlerin başında anne ve babayasaygı göstermek ve onlara iyilik etmek gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de İsraSuresinin 23. ve 24. ayetlerinde Allah şöyle demektedir:"Rabb’iniz sadece kendisine kulluk etmenizi, anne ve babanıza iyi davranmanızı kesin olarak emretti.Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf! bile deme. Onları azarlama. İkisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerine kanat ger ve Rabb’im! küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara öyle rahmet et diyerek dua et. "Sevgili Peygamberimiz de bir sözünde şöyle buyurmaktadır. "Ana ve babanıza iyilik edin ve ihsanda bulunun ki çocuklarınız da size itaat etsin ve saygı göstersin."

  Anne Ve Babaya Saygı Konusunda Neler Yapmalıyız?

  Anne babamıza daima iyi davranmalıyız. Onları incitecek, üzecek söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Onlara karşı tatlı dilli ve güler yüzlü olmalıyız.Onların deneyimlerinden yararlanmalı, onlara her konuda danışmalıyız.
  Çocuklarına helâl rızık yedirmek için gece gündüz çalışan anne ve babamıza karşı saygısızlıkta bulunmamalıyız. Her anne ve baba, çocuklarının iyi ahlaklı, saygılı ve başarılı olmalarını ister. Bu yüzden onlara karşı saygıda kusur etmemeliyiz.

  Büyüklere Saygı

  Aile büyüklerimize karşı gösterdiğimiz sevgi ve saygıyı diğer büyüklerimize de göstermeliyiz. Büyüklerimiz, yılların birikimi ile birçok bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Onların öğütlerine önem verip, bilgilerine saygı göstermeliyiz. Dinî bayramlarda ziyaretlerine gidip, onların hayır dualarını almalıyız. Hasta olduklarında ziyaret etmeli geçmiş olsun dileklerimizi iletmeliyiz. Otobüs, tren, vapur gibi toplu ulaşım araçlarında onlara yer vermeli, cadde geçişlerinde onlara yardımcı olmalıyız.Sevgili Peygamberimiz: "Küçüklerine merhamet etmeyen, büyüklerine de saygıgöstermeyen bizden değildir." (Buhari C.II S.316) buyurmuştur