Anne Sütünün Verilmediği Durumlar

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 7 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Anne Sütünün Bebeğe Verilmediği Durumlar

  Aşağıdaki tıbbi koşullar annenin, bebeğini emzirmesine engel olabilir, ancak bu kararın sağlık uzmanlarının önerisiyle alınması gerekmektedir.

  HIV / AIDS HIV antikoru- pozitif olan annelerin bebeklerini emzirmeleri, virüsün emzirme sırasında bebeğe bulaşma riskinden ötürü tavsiye edilmez.

  Tüberküloz, anne sütünden bebeğe çok nadir olarak bulaşmasına rağmen, tüberküloz (TB) anneden bebeğe balgam yoluyla geçebilir. Bu nedenle TB'si aktif olan anneler yalnızca tedavi gördüklerinde ve hastalıklarının bulaşıcı olmaması durumunda bebeklerini emzirebilirler.

  Hebatit B, bebeğinizi anne sütü ile beslerken Hepatit B'niz varsa, bebeğinizin buna karşı hemen aşılanması önemlidir.

  Herpes, anne memesinde ve meme çevresinde aktif herpes lezyonları bulunmadıkça, virüsün anne sütünden bebeğe geçmesi mümkün değildir.

  Anne sütü en iyisi olabilir. Ama bebeğinizi emziremediğiniz ya da istediğiniz kadar emziremediğiniz için kendinizi suçlu hissetmenin, size ve bebeğe bir faydası yoktur. Tıpkı ebeveynlikte olduğu gibi, emzirirken edindiğiniz deneyimler, size, her şeyin kitaplarda yazmadığını ve bunları yapmak için sabır, esneklik ve tecrübe edinmeniz gerektiğini öğretecektir. Çünkü emzirme gerçek bir uygulamadır, kurgusal değildir.