Annelere İyiliğin Fazileti Büyüktür

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Annelere İyiliğin Fazileti


  Annelerin çocukları üzerinde hakları çok büyüktür. Anneye yapılacak iyilik (hizmet, ihsan vb.), babaya yapılana göre iki katıdır.Aynı zamanda anneler, babalara göre hizmete ve yardım edilmeye daha fazla muhtaçtırlar. Her insan, anne babasına hizmette, yardımda bulunmakla mükellef olsa da annesine daha fazla hizmet ve yardımda bulunmayı bir vecibe bilmelidir.
  Hayata gelmemize vesile olan onlardır. Bizleri en zayıf, en yardıma muhtaç zamanımızda besleyen, koruyan onlardır. Artık nasıl olur da şimdi biz onlara haksız yere muhalefet eder, onların hatırlarını kıracak tarzda hareket ederiz. Ne yazık ki zamanımızda, Annesine karşı isyankar olan kimselere çok fazla rastlanmaktadır. Genel ahlak bozulmuş, aile hayatı intizamını kaybetmiş, annelerin haklarına riayet edenler azalmıştır. İşte böyle bir hal, pek fenadır, ahlaka ve iyi geçinme kurallarına aykırıdır. İslam terbiyesine terstir. Böyle bir hareketten kaçınmalıdır.

  İnsan annesinin değerini bilmeli, kendisine hizmette kusur etmemeli, onun meşru olan isteklerine uymalı ki mutlu ve güzel bir hayata kavuşabilsin.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/annelere-iyiligin-fazileti-2165.jpg]annelere-iyiligin-fazileti-2165[/IMGALT]