Antika Eşyalar Hakkında Bilgi

Konusu 'Neler Moda' forumundadır ve Elif tarafından 21 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Bir eşyanın antika sayılabilmesi için eski olması, az bulunur olması, iyi korunmuş olması ilgi çekici olması arz ve talep görmesi antika olduğunu gösterir yoksa her eski eşya antika değildir.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-2-17571.jpg]Antika Eşyalar Hakkında Bilgi[/IMGALT]
  Antika; Maddi değeri olan eski eşyanın adıdır.

  Antikalar tarihe, zamana, mekana yerine göre sınıflandırabiliriz. Antikalar eski uygarlıkların yaptıkları çok eski ama eskimeyen el sanatlarıdır. Selçulku, Hititler, Persler, Lidyalılar, Romalılar, Bizans, İngiliz krallıkları ve Osmanlı dönemi antikalar her daim göz dolduruyor ve çok ilgi görüyor.
  Özellikle kolleksiyoncular küçük parça çiniler, camlar, halı ve kilimler, tablo, saat, plak, gramafonlar ilgi odaklarının başını oluşturuyolar.

  Tarih boyunca antika eşyalara ilgi hep olmuştur, antika eşya severler için antikanın değeri, dekarasyonu günümüzde çok üst düzeyde olup müzelerde, ev, işyerleri, oteller, moteller, ofislerde sergileniliyorlar.
  Özellikle eski tablolar, plaklar, pikaplar, daktilo, saat, resimler, karpostallar, gümüşler, bakırlar, el yazmalı kitaplar, kılıç, silah, radyolar, vazolar, avizeler antika sınıfında başrol oynarlar.
  Tabi antika dediğimizde antika tutkunları için maddi değeri yoktur manevi değeri çoktur. Altının kıymetini sarraf bilir misali antika ürünleride antika tutkunları bazı parçalara sahip olabilmek için milyonlarca paraları verebiliyorlar.
  Antika seven ve antikaya değer veren hemen her insanın evini, işyerinin bir köşesinde mutlaka küçük de olsa bir parça vardır, bunlarında en başında özellikle evlerin salonunda tatlı bir melodi taş plak ile gramofon bulunur ve salonların süsüdür. Bununla birlikte masada bir eski vazo, bir kili, bir halı duvarda bir tabloda ilgi çeker.
  Tablo demişken bazı tablolar vardırki sergilerde sadece seyirliktir alım için müzayedede milyonlarca dolar harcamak gerekir ve mail durumu iyi antika tutkunları için maddi değer ne olursa olsun tablonun yanında bir kıymeti yoktur.
  Antika eşya satılan yerlerde kilimler, halılarda çok ilgi odağıdır. Antika tutkunları bu parçaları evlerinin, işyererinin gerek duvarımı gerek salonunu süslemek için bu paha biçilmez eşyaları alırlar, büyük bir zevkle sandukaları kullanırlar.
  Eskiyi günümüze taşıyan antikalar oldukça hareketli pazarda oluşturuyorlar. Eski olmalarına rağmen eskimeyen mobilyalar yıllara meydan okuyor alıcılar için bir tercih sebebi oluyor. Bir ahşap vitrinin, sandalyenin, masanın şık bir dizaynla dahada değerleniyor antikacılar ve antika tutkunları için.
  Antika işine gönülden bağlı kişiler; Antika bir köstekli saat antikacılara gidip gelerek ve antikacılarda zamanın nasıl geçtiğini köstekli saate bakarak bilirler.

  Antikacının haricinde birde antika eşyaların alım satımının yapıldığı müzayedelerde vardır. Genelde müzayedelerde antika parçalar tek tek görücüye çıkar ve açık artırmayla satışa sunulur. Bazı antikacılar bu özel parçalara sahip olabilmek için, antikacılar birbirleriyle yarışır ve tabiri caiz ilse birbirleriyle savaşırlar. bu aradada rakkamlar yükseldikçe yükselir ve en yüksek değeri veren antika tutkununa satıyorum, satıyorum, sattım denilerek satış gerçeekleşir.
  Antika tutrkunları için özellikle müzayedeler çok heyecanlı ve vazgeçilmez yerlerdir. Tabi bu müzayedelere katılan insanlar da ekonomik yönden de yüksek olan kişilerdir.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-3-46713.jpg]antika-esya-3-46713[/IMGALT]
  Tabi günümüzde artık antika eşyalar internet üzerinden de satışlar gerçekleşmektedir fakat güven unsuru tam aşılmamıştır ve biraz sıkıntılı durumdur. Bu güvensizliğin aşılması durumunda çok ciddi arz-taleple pazar büyümesi olacaktır.
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: Antika Eşyalar Hakkında Bilgi

  Antika Eşyalar Hakkında Bilgiler verdik. Şimdi de Antika resimleri inceleyelim..


  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-4-83488.jpg]Antika Eşyalar Hakkında Bilgi[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-5-30691.jpg]antika-esya-5-30691[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-6-45280.jpg]antika-esya-6-45280[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-7-78738.jpg]antika-esya-7-78738[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-9-34562.jpg]antika-esya-9-34562[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-8-82917.jpg]antika-esya-8-82917[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-10-89258.jpg]antika-esya-10-89258[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/antika-esya-1-62280.png]Antika Eşyalar Hakkında Bilgi[/IMGALT]