Antonio Genovesi Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Antonio Genovesi Biyografisi

  Antonio Genovesi Kimdir Hayatı hakkında bilgi

  (1712-1769)

  İtalyan, iktisatçı ve filozof. Locke’un bilgi kuramıyla Leibniz’in monad kavramını uzlaştırmaya çalışmıştır.

  1 Kasım 1712′de Castiglione’de doğan Antonio Genovesi 1769′da Napoli’de hayatını kaybetti. 1721′de, babasının isteği üzerine, bir manastıra girdi. 1737′de de rahip oldu. 1738′de Napoli kentine giderek edebiyat, retorik ve felsefe eğitimi aldı.Giambattista Vico’nun öğrencisi oldu. 1741′de ise Napoli Üniversitesinde metafizik profesörlüğüne atandı. 1745′de ahlak okumaya başladı. Bu dönemde yayımlanan iki eserinin kilise çevrelerinde tepki görmesi üzerine felsefe alanındaki ilgisini iktisada çevirdi.

  Genovesi, İtalya’da, Locke’tan etkilenen düşünürlerin başında gelmektedir. Locke’un bilgi kuramı ile Leibniz’in monad kavramını bir birleşim içinde yeniden değerlendirmeye çalışmıştır. 1743′e yayımlanan Elementa Metaphysicae Mathematicum in Mo- dum Adornata (“Metafizikte Birtakım Matematik Öğeler”) adlı yapıtı dinsizlik ve akılcılıkla suçlanmasına neden oldu. Bu yüzden 1745′de yazdığı Universae Christianae Theologiae Elementa (“Hıristiyan Tanrı bilimin Tümel İlkeleri”) adlı yapıtını yayımlatmadı; kitap, ölümünden sonra 1771′de yayımlandı.

  Genovesi’ye göre insan özgür ve ahlaklı bir tin ile organik gövdenin birleşimidir. İnsan düşüncesi de özdeksel ve anlıksal olarak ikiye ayrılır. Bu görüş açısından mantığı beş bölümde incelemiştir. Mantık, Genovesi’ye göre anlığı yanılmalardan kurtarma, gerçeği bulma, yargılama, savurma, düşünceyi düzenleme bilimidir. Metafiziği ise, bu konuyla ilgili yapıtında varlık, evren, Tanrı ve tin bilgisi olmak üzere dört bölümde inceler. Gözlemlenen olguların ardındaki gerçekliği, tözü insanın bilmesinin olanaksızlığını savunur. F. Bacon ve Galilei’nin modern felsefenin öncüleri olduğuna inanır.

  Antonio Genovesi başlıca Eserleri: Elementa Metaphysicae Mathematicum in Modum Adornata, 1743-1745, (“Matematik Yöntemle Birtakım Metafizik Öğelerin Öğretimi”); Logi- cocritica, 1745, (“Eleştiri Mantığı”); Delle lezioni di commercio, 1765, (“Ticaret Üzerine Dersler”); Universae Christianae Theologiae Elementa, 1771, (“Hıristiyan Tanrıbiliminin Tümel ilkeleri”).