Anzavur Ayaklanmasının Nedenleri

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Anzavur Ayaklanmasının Nedenleri nelerdir

  Ahmet Anzavur Ayaklanması, Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması'nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet'ten gelir. Ahmet Anzavur’un önderliğinde çeşitli aralıklarla gelişen ayaklanmalar, esasen Anadolu’daki direnişi kırmaya yönelen iç isyanlar arasında en önemlisi sayılabilir. Çünkü Batı Cephesinin oluşturulması ve Yunan işgalinin durdurulmasının gecikmesine sebep olmuştur.

  Ayaklanmanın Sebepleri
  Birinci Anzavur isyanının sebepleri arasında İngiltere’nin tahriklerini rolü önde gelir. İngiltere Mondros Mütarekesi’nden sonra hakim vaziyete geldiği Boğazlar ve Marmara Denizi’ndeki mevcut durumunu korumak ve devam ettirmek, Kuva-yi Milliye’yi buralara yaklaştırmamak, burada bir tampon bölge meydana getirmek istiyordu.

  - Boğazlardaki üstünlüğü korumak isteyen ve Anadolu ile Trakya’daki Kuva-yi Milliyecilerin birleşmesine karşı olan İngiltere’nin kışkırtmaları.
  - İngiltere’nin güdümündeki Damat Ferit Paşa’nın yeniden sadrazam olmak ve Kuva-yi Milliyecilerden intikam almak istemesi.
  - İngiltere’nin ayaklanmanın işgalci Yunanlılara karşı direnen millî kuvvetleri zayıf düşüreceğini umması.
  - Bazı Kuva-yi Milliyecilerin yaptığı bir kısım hatalar.