Apartman Kuralları Nelerdir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Yavuz tarafından 2 Nisan 2013 başlatılmıştır.


 1. Apartmanda Uyulması Gerek Yasal Ve Ahlaki Kurallar Nelerdir

  Şehirlerin nüfus artışı ve göç sebebiyle apartman hayatına yöneldiği ve sosyal yaşamda daha saygılı olunması gerektiği şu dönemde apartmanda oturan mahalle sakinlerinin toplum düzenini korumak stresten uzak huzurlu ve genel insani değerlere uyumu bir şekilde yaşamanın belli kuralları vardır. Bunların içinde yasal olarak karşılıklı hak ve hürriyetler olduğu gibi inanış ve adetlere dayalı ahlaki gereksinimlerde bulunmaktadır. Yasalar ile sınırları belirtilmemiş olsa bile örf adet ve dinden kaynaklanan hak ve anlayışlarında gözetilmesi toplumun sağlık ve selameti açısından gerekli ve elzemdir. Apartmanda oturanlar için yasal ve ahlaki kurallar şöyledir;

  Apartman kurallarına uyulmaması veya bunların dikkate alınmaması sonucunda doğan tüm hasarlardan ve ihbar zorunluluğuna uyulmamasından doğan tüm zararlardan apartman sakini sorumlu tutulacaktır.

  Rahatsızlık verebilecek gürültülere neden olmaktan kaçının. Özellikle de yasal olarak korunan gece saatleri (22.00 -06.00) ve dinlenme saatleri (is günleri 06.00 - 07.00 ve 20.00 - 22.00 ve genel olarak Pazar günleri ve tatil günleri) esnasında. Öğlen, dinlenme zamanı 13.00 - 15.00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.

  Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 - 09.00 ve 13.00 - 15.00 arasında yapılmamalıdır.

  Ailenizle birlikte, apartmanı, tesisi ve diğer donatımları itinalı kullanarak tüm yasam alanımızın her daim bakımlı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  Her türlü çöp, (kül, süprüntü, sise, teneke kutu, mutfak çöpü vs.) sadece öngörülen çöp bidonlarına dökülmelidir, tuvalet klozetine veya gidere boşaltılması kesinlikle yasaktır.

  Özel çöpleri (büyük çöpler) büyük çöp toplama günü gelene kadar kilerinizde veya bodrumunuzda stoklamanız gerekmektedir.

  Özellikle bisikletler, bebek arabaları veya oyuncaklar gibi büyük nesnelerin engel teşkil edebilecek şekilde bırakılmaması gerekmektedir.

  Mevcut çamaşır yıkama ve kurutma mekanları veya diğer ortak alanlar tüm kiracılar tarafından aynı zamanda kullanılamamaktadır. Bunun için bir kullanım düzenlemesine uyulmalıdır.

  Apartman temizliği için apartman sahibi genellikle bir temizlik şirketi görevlendirmektedir. Temizlik üçüncü kişilere devredilmediyse veya başka şekilde çözülmediyse sırayla apartman sakinleri tarafından yapılmalıdır.

  Size ayrılan tavan aralığıyla bodrum çöplük olarak değil, depo olarak kullanılmalı ve yine düzenli olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.

  Daire sahibi yapısal değişiklik yapma isteğinize açıktır ancak bu gibi değişiklikler daire sahibinin onayını gerektirmektedir.

  Apartman kuralları sizinle imzalanan kira sözleşmesinin bir parçasıdır. Apartman görevlisinin görevlerinden biri, tüm sakinlerin huzuru için bu kurallara uyulmasına sağlamaktır.

  Yukarıda sayılanlar yasal olarak her apartman sakininin uyması gereken kural hak ve hürriyetlerdir. Bunun dışında apartmanda bulunan kişiler bizlerin komşusu sayılacağı için İslami ve ahlaki kurallar açısından üzerimizde hakları vardır. Kısaca bunlar davetlerine icabet etmemiz, iyi ve kötü günlerinde yanlarında ve yardımcı olmamız, hal ve hatırlarını sorup selamlaşmayı ihmal etmemizdir. Bu kuralları bir ibadet şuuru ile yaparsak mutlaka amel defterimize sevap olarak yazılacaktır. İhlal etmemiz durumda ise dünya ve ahrette sorumlu olduğumuzu unutmayalım.