Apple Logosunun Anlamı Nedir?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 9 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Apple Logosu Ne Anlama Gelir?

  Apple Amblemi hakkında bilgi..Apple bilindiği gibi dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biridir. Geliştirilmiş teknolojik ürünlerinden başka bu ürünlere uygun yazılımlar da geliştirilerek teknolojinin lider firmalarından biri olmayı başardı.Apple'ın Logosunun Anlamına gelince, firmanın ismi ve logosunun hikayesi aşağıdaki gibi anlatılmaktadır.

  Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tır. Jobs’ın arkadaşlarından biri olan Wozniak’ın anlattığına göre bu isim gönüllü çalıştığı çiftlikte aklına gelmiş. Şirketin ilk adı 'Macintosh' olarak biliniyordu. Daha sonra Steve Jobs İncil’de bulunan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamı ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da bazı kaynaklarda belirtilmektedir. Peki Alan Turing Kimdir?

  [​IMG]

  İngiliz bilim adamı Alan Turing, 2. Dünya Savaşında Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını değiştirdi. Enigma'nın çözülmesi ile birlikte Alman denizaltıları zor durumda kaldı. Alman savaş uçaklarının Londra üzerinde gerçekleştirdiği bombardımanlar etkisizleşiyor ve bütün bunlar bir matematikçi olan Alan Turing'in dehasıyla oluyordu.

  Savaş sonrası Alan Turing’in başına korkunç olaylar geldi. Dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel bir erkek öğrenciyle birlikte üniversitedeki odasında yakalandı. O dönemlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç olarak kabul ediliyordu. Yasalar Turing’e iki yol önerdi. Birincisi uzunca bir hapis cezası, ikincisi de bir ilaçla hadım edilmek. Her iki alternatifi de Turing’e kabul edilemez geliyordu. Bir elmanın içine ölümcül bir zehir enjekte edip, bu elmadan bir ısırık alarak hayatına son verir. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında bir ısırık alınmış elma da yanında bulunuyordu.