Arama Motorları İsimleri ve Tarihleri

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Yavuz tarafından 24 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Arama motorları Google Yahoo Bing Ask Aol Yandex ve tarihleri

  Dünya çapında en fazla kullanılan arama motorları, tarihleri ve istatistikleri.

  [​IMG]

  Google 4 Eylül 1998 tarihinde Stanford Üniversitesi'nde doktora adayıyken Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu ve ikili, sık sık "Google Guys" olarak anılmaktadır. Google Inc., internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. 2006 yılında, şirket bugünkü merkezi Mountain View, California'ya taşındı. Halen dünyada en çok kullanılan arama motorudur.

  [​IMG]

  Yahoo! Inc., Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir portaldır.İlk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin ulaşılabildiği Yahoo.com, günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 4. sitesidir. Sunduğu hizmetlerden Yahoo Messenger özellikle ABD'de çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

  [​IMG]

  Bing, Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motorudur.2009'un ilk yarısında deneme çalışmaları başlayan ve kamuoyuna adı önce Kumo olarak duyurulan Bing, "alışkanlıkları değiştirme" iddiasıyla yola çıktı. Bing'teki en önemli yeniliğin, web sitelerine bağlantı vermenin dışında alt başlıklar halinde bilgilerin de listelenecek olması belirtiliyor. Windows Live Search arama motorunun yerini alması ve Google'a rakip olması beklenen Bing, 1 Haziran 2009 tarihinde "beta" (deneme) aşamasıyla hizmete sokuldu. Bing arama motoru, Türkçe dahil 58 dilde kullanılabilir özellikler taşımaktadır.

  [​IMG]

  Ask Jeeves, Garrett Gruener ve David Warthen tarafından 1996 yılında Kaliforniya'da kurulan arama motorudur. Orijinal yazılımı Gary Chevsky'ye aittir. İlk kurulduğunda aranan kelimeleri ayarlayan 100 civarı editör interneti dolaşır ve insanların faydalanacağı en iyi sitelerin sonuçlarda görüntülenmesini sağlarlardı. Bu Ask Jeeves’e büyük bir güvenilirlik kazandırdı. Pazardaki payı düşük olsa da site tarzıyla büyümeye aday gözüküyor.

  [​IMG]

  AOL, America OnLine'ın kısaltmasıdır. ABD'nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı ve şirketin yasal markasıdır.AOL, internet servis sağlayıcılığının yanı sıra, arama motoru, anında mesajlaşma (AIM), e-posta gibi hizmetler de vermektedir.

  [​IMG]

  Bu gün dünyadaki her arama motoru şirketi aynı zaman da mesaj ve sosyal paylaşım hizmetleri ile kullanıcı sayılarını çoğaltmak gayreti içindedirler. Facebook bile kendi site içinde ve web tabanında diğer arama motorlarından destek alarak internet arama hizmeti vermektedir. Büyük bir alışveriş merkezine girip aradığınız her şeyi bulabildiğiniz gibi, artık siteler kullanıcı ve ziyaretçilerinin başka bir siteye geçiş yapmadan aradıklarını bulmalarını sağlıyor ve sitelerinin daha çok kullanılmasını vazgeçilmez olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Bu pazara en son dahil olan Yandex Türkiye için tasarlanmış arama motoru olmasına rağmen bunu zaman içerisinde tüm dünyaya yayacaktır. Devletlerin kamu alanında vazgeçilmezi haline gelen internet, şahıslar nezdinde artık bir hastalık olarak anılmaya başlanmış olması ticari açıdan nasıl bir gelecek vaat ettiğini tahmin edebilirsiniz. Geleceğin en fazla para kazandıran mesleği internet ustalığı olacak gibi gözüküyor. (webmaster) Şu anda dünya zenginlerinin çoğunu internet şirketleri ve internetin kullanıldığı teknolojik cihazların şirket sahipleri oluşturmaktadır.

  [​IMG]

  kaynak (vikipedi)