Archaea Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Archaea

  Archaea; 1977 yılında Carl Woese ve George Fox, prokaryotları dizinlerine bakılarak sınıflandırmış oldukları filojenetik ağaçta bulunan öbür bakterilerden ayrı bir şekilde oluşan kümelenmelerin den sebep arkaeleri tanımlanmışlardır. Bu canlı grubu başlangıç olarak birer alem yada alt alem şeklide oluşmuş olup, Arkaebakteriler ve Öbakteriler şeklinde isimlendirilmiştir. Woese bu grupların canlıların temel seviyede birbirinden değişik olarak birer kolu sayılması gerektiğini savunmuştur. Bu kavramı daha belirgin olan bir duruma getirmek için bu grupları Arkeler ve Bakteriler şeklinde yeni bir biçimde isimlendirmek ve bunların, Ökarya ile birlikte canlıların üç bölgesini meydana getirdiğini öne sürmüştür.
  Biyolojik bir terim olarak Arkea ile jeolojideki Arkean yada Arkeozoik dönemin bir ilişkisi bulunmamaktadır. Arkeozoik zaman, yer tarihinde Arke ve bakterilerin dünya üzerinde yaşamakta olan tek canlılar olduğu bir dönemin adıdır. Bu canlılara ait olan kalıntılar 3,8 milyar sene öncesinde tarih olmuşlardır. Bakteriler, arkea ve ökaryotlar arasında meydana gelmiş olan ayrışmayı gösteren, rRNA verilerine dayandırılmış bir filogenetik ağaçtır.
  Moleküler biyoloji; Bu biyolojinin temel amacı olarak genetik transkripsiyon ve translasyon şeklinde olan mekanizmaları bakterilere benzeyen bir yanı olmadığı, birçok bakımdan ökaryotlar ile benzer olan özellikler göstermektedir. Birçok arke tRNA ve rRNA genlerinde arkelere has intronlar yer alır ve bunlar ökaryotik intronlara, ne de bakteryel intronlara benzemekte olan onları değişik kılan farklı özellikler bulunmaktadır. Bakteri ve ökaryotlar da meydana geldiği gibi arkaelerde de gliserollu fosfolipitler bulunmaktadır.
  Arke cinslerinde bulunan gliserolun stereo kimyası bakteri ve ökaryotlardakinin tersidir. Bu, değişik bir biyo sentetik bir durum olduğuna işaret eder. Birçok bakteri ve ökaryotun hücre zarları gliserol lipit esterlerinden meydana gelir. Arkelerin zarları gliserol lipit eterlerin den meydana gelir. Bakterilerde eter bağlantılı şekilde olan lipitler bulunsa bile gliserol stero kimyası bakteriyel şeklindedir. Arke lipitleri izoprenoid birimlerinden oluşur. Bu beş karbonlu şeklinde olan bileşik bakteri ve ökaryotlarda bulunmuş olan bazı vitaminlerde bulunmasına karşın, sadece arkeler onu lipitlerinin inşasında kullanırlar. Genellikle bu lipitler 20 karbonlu yada 40 karbonlu bir şekilde meydana gelirler.

  Kırk karbonlu şekilde olan lipitlerin uzunluğu hücre zarının kalınlığında olduğu için bazı arkelerin hücre zarında bu lipit zincirinin iki kısmında gliserol fosfat grupları bağlıdır. Zar değişik canlı cinslerinde olduğu gibi iki lipit tabakasından değil, tek bir tabakadan meydana gelir. Tek tabakalı bir şekilde olan zar özellikle ısıyı sevmekte olan arkelerde yaygın bir şekilde görülür.
  Arke hücre duvarları; Bakteri ve ökaryotlarda nadir bir şekilde meydana gelen özellikleri bulunmaktadır. S-tabakası bakterilerde de meydana gelir. Bazı canlılarda ise hücre duvarının tek bileşenidir yada peptidoglikanlı canlılarda dış tabaka meydana getirir. Metanojenlerin bir grubu dışında arkelerde peptidoglikan duvar bulunmamaktadır. Metanojenler de bulunan peptidoglikan dahil olamak üzere bakterilerdekin den oldukça değişiktir. Arkelerin flagellası, bakteri flagellasına yüzeysel bir şekilde benzerlik gösterse bile yapı ve meydana gelmesi bakımından oldukça değişiktir. Bakteri flagellaları farklılaşmaya uğramış olan bir cins salgı sistemidir.