Arıların Azalma Nedenleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  21.yüzyılda bilim ve teknolojinin bu kadar üst düzeyde olmasına rağmen, son yıllarda dünyamızda ilginç şeyler oluyor.Bunların başında "Küresel ısınma", "İklim değişklikleri" ve "Arıların azalması'' (Kaybolması-ölmesi)

  Arıların azalma sebepleri olarak, teknolojinin hayatımızı bu kadar kolaylaştırırken, doğanın dengesini bu denli bozduğu düşünülüyor ve bunlarla birlikte çevre kirliliği yüzünden "koku molekülleri" adıyla adlandırılıyor ve bilimsel araştırmalarda bunu gösteriyor.
  Koku molekülleri kirlenmiş bir çevrede olduğundan daha kısa mesafelere uzanabiliyor. Bu nedenle de arılar çiçek bulmakta zorluk yaşıyorlar.
  Arıların besin kaynağı çiçek özsularıdır, yeteri kadar çiçeklere ulaşamayan arılar özsudan mahrum kalırlar demektir.
  Doğa dokusunun, yapısının hatta dengesinin bozulması demek, insan, hayvan ve doğa dengesinin bozulması demektir. Arılar yeteri kadar çiçeklere gidememeleri demek, çiftçilerinde mahsullerinin azalması demektir, insanlar içinde doğal bal yerine artık günümüzde arısız bal dönemide başlamış olup malesef doğal bal yerine fabrika balı yer olduk. Bu nedenle insan, hayvan ve doğa dengesinin korunması ve güçlenmesi demek herşeyin doğal ve güzel olması demektir.
  Koku molekülleri, zirai tarım ilaçlarının çok yaygın olarak kullanılması çiçeklerin zarar görmesi demektir, çiçeklerin zarar görmesi demek arıların yok olması demektir. Malesef teknolojinin bu kadar ilerlemesine rağmen daha çok verim alabilmek için hala çok biliçsizce tarımsal zirai ilaçlamalar yapılmaktadır. Bu durumda "Benim olsun, başkası ne olursa olsun" mantığıdır, bu da doğru değildir.

  Arıların azalmasına bir başka sebep olarak da küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gösterilmektedir.
  Arıların ölümleri ya da azalmaları kuşkusuz en çok arıcıları etkilemektedir ve zararları çok büyüktür.
  Arıların azalması arı kolonilerinde de görülmüştür. Kraliçe arı sayısı kolonilerde 14'e kadar çıkarken bu sayı 1 veya 2'ye kadar düştüğüde gözlenmiştir.
  Bazı bilimsel araştırmalarda ve arılar üzerinde yapılan örneklerde de azalma görülmüştür.
  Örneğin 6 hafta boyunca tarlalara gönderilen arılar, gönderildikten sonra yapılan ölçümlerde kolonilerin %8 veya %10 arılarda küçülme olduğu tesbit edilmiştir.
  Arılarda doğanın ekolojik yapısının bozulması nedeniyle yön bulma kabiliyetleri çok azalmış hatta yok olduğu gözlenmiştir.
  Arıları ve arıcılığı anlatmakla biteremeyiz.. Bu yazımızın son sözü olarak şu sloganı kullanabiliriz.

  Arıların yok olması, binbir derde ŞİFA olan BAL'ın yok olması demektir.