Arıların Hayatımızdaki Önemi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.


 1. Arıların Hayatımızdaki Önemi Nedir

  Arıların insan hayatının devam etmesi ve bitki aleminde doğal hayatın devam etmesi için önemli faktörlerden birini oluşturmaktadır. Arılar polen toplarken çiçekler ve ağaçların döllenmesine büyük katkıda bulunmaktadırlar. Diğer uçucu böcek ve hayvanlarda bu konuda taşıyıcı görevi yapsalar da hiç bir hayvan arılar kadar geniş alanda ve detaylı olarak taşıyıcılık yapamazlar. Ayrıca bal polen ve arı sütü gibi diğer birçok konuda da etkili gıda ve tedavi edici özellikte faktörleri bulunmaktadır.

  Arı poleni protein açısından oldukça zengin olmakla beraber düşük yağlı ve B. D, K vitaminlerinin besin kaynağı olmaktadırlar. Arı poleni beslenme bozuklukları, zayıflık ve oral yaralarda etkili olarak kullanılmaktadır. Yüksek besin değerleri taşıdığından hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Ayrıca arıların kovan etrafında kullandığı propolis ismindeki reçineye benzer madde, kovanı ve girip çıkan arıları mantar benzeri virüslerden korumaktadır. Uzmanlar insanlar üzerinde de aynı etkili koruma özelliğini gösterdiğinden tedavi amaçlı geliştirip kullanmaktadırlar. Bu madde aynı zamanda ağrı kesici niteliğinde taşımaktadır. Bunların dışında işçi arıların kraliçe arının lavralarını beslemek için salgıladıkları arı sütü güçlü bir enerji deposudur. Özellikle kozmetik ürünlerde etkili bir faktör olarak kullanılmaktadır. Son olarak arıların iğnelerinde bulunan zehir kendilerini savunma amaçlı olarak kullansalar da, uzmanlar arıların zehirlerini geliştirerek değişik ilaçlarda ana madde olarak kullanmaktadırlar.

  Ünlü atom fiziği araştırmacısı Albert Einstein'ın "Eğer arılar olmasa insanoğlu ancak 4 yıl hayatını sürdürebilir" sözleri ile arıların insan hayatındaki önemine vurguda bulunmuştur. Son zamanlarda arı cinslerinin soylarının tükenmesi ve toplu olarak arı ölümleri başta Amerika'da ve diğer ülkeler ile Türkiye'de de sıklıkla yaşanmaktadır. Buda küresel ısınma ile bozulan doğal dengenin bazı felaketleri beraberinde getirdiğinin göstergesi olmaktadır. Özellikle arılar bir böcek gibi görülmemeli ve insanlar gelecek yaşamların selameti için doğanın bütün unsurlarına saygı göstermelidirler. Cenabı Allah arılar hakkında Nahl suresi 68 ve 69. ayeti kerimelerinde "Rabbin bal arısına (şöyle) vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır." buyurmaktadır. Ayeti kerimede düşünen topluma vurgu yapılmaktadır. Bu düşünce sadece dünyevi çıkarları amaçlayan kısır ve kapitalist bir düşünce değil, dünyevi ve uhrevi kaygıları taşıyan hayata iman penceresinden bakarak insanlığın selameti ve dünyanın hayırla imarı için çalışıp düşünenleri kastetmektedir.
  yavuz yıldırım@webokur​

  [​IMG]