Astrobiyoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Astrobiyoloji

  Astrobiyoloji, Bilinen ve tahmin edilen feza hakkında yaşamsal hareketin meydana gelişini, kainatın evrimini, pozitif bilimler ışığında biyokimyasal, jeokimyasal süreçlerin nasıl çalıştığını ve bu süreçlerin evrimsel gelişimi hakkında bizlere bilgi veren konuları inceler ve araştırır. Kainatta temel biyolojik yapının incelenmesi, evrimleşmenin temel nedenleri, canlıların evrimi ve dağılımının incelenmesi, gelecekte olası beklentiler hakkında bilgi sahibi olunması için çalışmalar yapar.

  Astrobiyolojinin ifade edildiği bilgillere bakıldığında doğal yaşamın, Dünya üzerinde meydana geldiği gibi Güneş sisteminin diğer kısımlarında da olabileceği, Güneş sistemi dışında da olabileceğini, uzay derinliklerinin keşfedilmediği sürece, başka yaşam formlarının olabilme ihtimalinin sürekli var olacağını kabul eder. Astrobiyoloji zaman mekan ve biyokimyasal olarak bizden farklı olan kozmik canlı izlerini uzayın başka alanlarında olabileceği konularını araştırdığından uzayda; lipidik, biyomoleküler ya da nükleik zincirler, ilk genetik sistemler, ilk hücreler izlerini bulunması mümkün olabilir. Hatta bunlardan başka daha karmaşık kainatta daha karmaşık sistemlerin araştırılması, evrene hükmeden aşamaların araştırılması söz konusudur.

  Astrobiyolojinin araştırılmasında kullanılan araçlar;

  Çeşitli bilimsel alanların bir bütünü tamamlaması ile ortaya çıkan sonuçlar aşağıda ki bilim dallarından yararlanılmasını kaçınılmaz kılmıştır.
  • İnorganik kimya,
  • Hücre biyolojisi,
  • İklim bilimi,
  • jeokimya,
  • gezegen bilimi,
  • enformatik modelizasyon,
  • organik kimya
  Astrobiyolojinin diğer bir adı egzobiyolojidir. Kainatta formlar veya disiplinler arası araştırmalar yapan bir bilim dalıdır.
  Bu disiplinler genel olarak,
  • Güneş sistemimizin içinde ve dışında yer alan yaşamsal formların incelenip araştırılması,
  • probiyotik kimya ile ilgili kanıtların incelenip araştırılması,
  • Dünya benzeri yaşamsal özellikli gezegenlerin araştırılması,
  • Mars'ta daha önceden yaşam olup olmadığı veya gelecekte olabilirliği,
  • Dünya üzerinde var olan veya geçmişte meydana gelen yaşam formlarının araştırılması,
  • Uzay keşiflerinde labaratuvar çalışmalarının faydalı olup olmadığı,
  • Dünya canlılarının uzay da yaşam için adaptasyon sürecinin planlanması gibi konuları ele alır.
  Astrobiyoloji ile ilgilenen bilim adamına astrobiyolog denir. Astrobiyologlar, uzay da yeni sistemler, güneşler, gezegenler ve uydular keşfetmek ve canlıların yaşayabilecek ortamının olup olmadığını saptamak için astronomlar ile iletişim halinde olurlar. Moleküler canlılıktan karmaşık canlı yaşamlarını anlamak için kimyacılar ile değişik gezegen ve uydular da temel mineral ve su ile ilgili delilleri incelemek için jeologlar ile, önceki yaşam formlarını araştırmak ve incelemek için paleontologlar ile işbirliği içinde çalışmak zorundalar. Ayrıca iklim bilimciler, gezegen bilimciler ve moleküler biyologlar ile de yakın etkileşim içinde olmaları gerekir.
  Astrobiyoloji, yaşadığımız Dünya'dan başka yaşamsal gezegenlerin varlıkları hakkında bilimsel tahminler de bulunur. Astrobiyoloji, Dünya biyosferinden daha farklı biyosferleri anlayabilmek için kimya, fizik, astronomi, ekoloji, gezegen bilimi, jeoloji ve moleküler biyoloji'den yardım alır. Astrobiyoloji bilimsel donelerin yorumlanmasına yoğunlaşarak, mevcut bilimsel kuramların kabul ettiği varsayımları inceler.x
  Uzaklaşan yıldız mesafeleri bize uzayın genişlediğini anlatmaktadır. Yeni oluşumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Buna paralel olarak Astrobiyolojinin keşfetmesi gereken daha yeni oluşumlar meydana gelmektedir. Ayrıca canlı cansız hangi çeşit olursa olsun bu bilim dalının inceleme alanıdır. Fakat cansız yaşamı konu alan Dünya Dışı Akıllı Yaşam günümüz teknolojik imkanları ile pek mümkün olmayıp, halen marjinalliğini korumaktadır.