Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Elbise Giyerler

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Kıyafet Giyer

    Astronotların kullandığı iki ekipman uzay mekiği ve uzay kıyafetleridir. Astronotların bu kıyafetleri kullanmasının nedeni uzaydaki basınçlı ortamdan korunma ihtiyacıdır. Bilindiği gibi dünyadaki basınç ve uzaydaki basınç arasında fark vardır. Yani astronotlar uzay yolculuğu yaparken dünyadaki basınçtan farklı bir basınç ortamına maruz kalır. Bu yüzden uzay yolculuğunu sağlıklı bir şekilde tamamlamak için her astronot özel üretilmiş uzay kıyafetleri giyer. Ayrıca uzayda oksijen olmadığı için bu kıyafetin içinde bulunan oksijen tüplerini kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılarlar.
    Eğer uzayda astronotlar bu kıyafetleri giymezse düşük basınç ortamına maruz kaldıkları için kan basıncıyla dış ortam basıncı dengelenemez ve kan basıncı yüzünden vücutları parçalanabilir.
    Bununla birlikte astronotlar uzayda aşırı soğuk ve sıcaklara da maruz kalabilir. Bu etkilerden korunmak için yine özel üretimli kıyafetler kullanan astronotlar sürekli belli bir sıcaklıkta kalarak sağlıklı bir şekilde yolculuklarını tamamlar.
    Bu elbiseler oldukça ağır dizayn edilmiştir. Bunun nedeni uzayda yerçekiminin çok düşük seviyede olmasıdır. Kıyafetin ağırlığı sayesinde dünyadaki yer çekimine yakın bir yerçekimi oluşturulur. Astronotların daha rahat hareket etmesi sağlanır.