Asyada Yeniden Yapılanma Özet

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Asyada Yeniden Yapılanma Özet
  1917 yılında gerçekleşen Bolşevik İhtilali ile Rusya’da Çarlık yıkılmış yönetime Bolşevikler gelmiştir. Bolşeviklerin “Milletler kendi kaderlerini belirleyebilecekler ve bağımsız devletler kurabilecekler” söylemleri sonrası uzun yıllar Çarlık Rusyası’nın hakimiyeti altında kalmış Türk topluluklarında da bağımsızlık umudu artmıştır. Ancak Sovyet Rusya, Türklerin bağımsızlıklarını tanımayarak topraklarını işgal etmiştir. Türk toplumlarının elinde bulunan değerli maden yatakları, önemli tarım alanları Moskova merkezli Sovyet Yönetimi tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

  XX. yüzyılın sonlarında Gorbaçov’la başlayan değişme süreci Sovyet Rusya hakimiyetinde bulunan Türkler açısından bağımsızlıklarını kazanmada uygun zemini oluşturmuştur. Türk topluluklarının bağımsızlıklarını kazanmalarıyla Türkiye ile olan ilişkileri de artmıştır. Türkiye, bu Türk devletletinin yeniden yapılanmasına katkı sağlamış ve Batı’ya açılan pencereleri olmuştur.

  Atatürk; SSCB’nin dağılacağını çok önceden görmüştür. Kendi döneminde dost ve müttefik bir devlet olarak gördüğü SSCB’nin dağılması durumunda Türk halklarının da bağımsız olacağını ifade etmiştir. Bu duruma Türkiye’nin her an hazır olması gerektiğini belirterek dil, inanç, tarih birlikteliği içerisinde bütünlüğün önemini vurgulamıştır. Türkiye’nin bugünkü izlediği politikalarda bu yöndedir.