Atatürk Çiçeğinin Yetiştirilmesi

Konusu 'Hobi ve İlgi alanları' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Atatürk Çiçeği Nasıl yetiştirilir

  Sıcaklık: Atatürk Çiçeği, çiçeklenme döneminden önce 15-20 derece, çiçeklenme döneminde 13-16 derece, çiçeklenme döneminden sonra ise 10-12 derece ısıya gereksinim gösterir. Bitki çiçekli iken ısı 13 derecenin altına düşmemelidir. Yüksek oranda (%70-75) nem ister.

  Işık: Doğrudan gelen güneş ışığından korunmalıdır. Yaz döneminde aydınlık yarı gölge yerleri seven bitki, yaprakların renklenmesi için eylül ayından itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır.

  Saksı Harcı: Hacim olarak 3 kısım turba, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımı ile elde edilen harç da kullanılabilir.

  Üretim Tekniği: Üretimin gerçekleştirileceği ortamın sıcaklığı 18-21 derece olmalıdır.

  Bitkinin üretimi çelik ile yapılır. Çelikleri genç sürgünlerden 7,5-10 cm. uzunluğunda olmak üzere tepe çeliği tarzında ve Nisan - Mayıs aylarında alınır. Ancak bu çeliklerden yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm. uzunlukta olurlar. Eğer daha bodur bitkiler isteniyorsa çelikler Ağustos ayında alınmalıdır. Alınan çelikler, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler.