Atatürk İlkelerinin Amacı Nedir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Atatürk İlkelerinin Amaçları

  Atatürk milli mücadele sonrası savaşın sadece cephede değil, siyasal, ekonomik ve kültürel alanda da kazanılması gerektiğini düşünüyordu.

  Atatürk her alanda Türk milletinin çağdaş devletler arasındaki yerini bir an evvel alması gerektiğini düşünerek bir dizi ilkeler getirmiştir. Bu ilkeler “Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, lâiklik ve inkılâpçılık” tır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanağı olan bu ilkeler sayesinde ülkemiz Cumhuriyet döneminin başlangıcından beri büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

  Atatürk toplumların ilerlemesindeki en önemli etkenin bilim ve teknoloji olduğunu çok iyi biliyordu. Teknolojik gelişmelerin bir ülkeyi her alanda olduğu gibi, özellikle ekonomik açıdan kalkındıracağı aşikardı. Bu bakımdan Atatürk getirmiş olduğu ilkelerde, yönetim şekli olan Cumhuriyet ile halkına güvendiğini ve yönetimde halk iradesinin olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor, halkında devleti için çok çalışması gerektiğini devletçilik ilkesi ile ifade ediyordu.

  Yine Atatürk laiklik ilkesi ile bağnazlığa karşı çıkıyor, insanların dinini özgürce yaşaması için hiçbir baskı olmaksızın özgür olması gerektiğini ortaya koyarak, bir ilkenin daha amacına ulaşmasını sağlıyordu.

  Milliyetçilik ilkesi ile milletini çok seven insanların bir arada olduğu Türk milletinin kardeşçe yaşamasını arzuluyordu.

  Yeniliklerin bir ülkenin kalkınmasındaki rolünü iyi hesap ederek her türlü yeniliklere açık olan ve yeni düşüncelerle ülkesini ileriye götürecek, vatanına fayda sağlayacak inkılapçılık ilkesini devreye sokuyordu.

  İşte Atatürk ilkelerinin amacı bu düşüncelerle apaçık ortaya çıkmaktadır.

  Kısaca, Atatürk ilkelerinin amacı, bilimin önderliğinde, teknolojik olaylara yabancı kalmadan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini her alanda dünya devletleri ile yarışan, milletini milli birlik ve beraberlik içerisinde, siyasal, ekonomik, ve kültürel alanda çağdaş uygarlık düzeyinde ön sıralara taşımaktır.

  Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu ilkelerin ışığında dün olduğu gibi bu günde durmadan ilerlemeli, vatanımızı ve milletimizi çok severek bilimin ışığında yolumuza devam etmeliyiz. Bu şekilde Atatürk ilkeleri de amacına uygun bir şekilde tatbik edilmiş olacaktır. B.Soylu