Atatürk İlkelerinin Ortak Özellikleri ve Amaçları

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Atatürk İlkelerinin Ortak Özellikleri

    Atatürk İlkeleri bir bütünü oluşturan ortak görüş ve eylemler bütünüdür. Bu nedenle ortak özelliklerin bulunması da gerekli ve doğaldır. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

    Atatürk İlkeleri Türk toplumunun gereksinimlerinden doğmuştur. Bunların kabul edilmelerinde ve benimsenmelerinde herhangi bir dış baskı körü körüne bir taklitçilik ya da bir özentinin kesinlikle etkisi yoktur.

    Bu ilkeler yalnız sözlük anlamlarıyla kurukuruya tanımlanamaz. Bunlar Atatürk tarafından hem sözle hem de uygulamayla belirlenmiştir. Herbirinin anlam ve kavram yapısını Türk Ulusu'nun ruhuna karakterinegelenek ve yeteneklerine uygun düşen yönleriyle değerlendirmek gerekir. Yani kısaca bu ilkeleri Türk'e öz niteliklere aykırı düşen anlayışlarıyla anlatmaya ve açıklamaya kalkmak hem bu ilkeleri hem de Atatürk'ü anlamamak olur. Bu gibi anlatım ve açıklamalar gereksiz ve geçersizdir.
    Atatürk İlkelerini birbirinden çözüp ayırmaya ya da tek tek değerlendirmeye girişmek; onları devrim hareketlerinden ayrı düşünmek büyük yanlışlık olur. Bu ilkeler bir bütünü oluşturan öğelerdir. Sağlıklı bir canlının organları gibi birbirleriyle tam bir uyum içinde bağlantılıdır. İşte bu uyum ve bütünlükATATÜRKÇÜLÜK dediğimiz dünya görüşünü oluşturmuştur.