Atatürk ilkelerinin Türkiye'nin kalkınmasındaki yeri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Atatürk ilkelerinin türkiye'nin kalkınmasındaki rolü nedir

  Atatürk ilkelerinin önemini anlayabilmek için, Kurtuluş Savaşı'nın hangi zorluklar içinde kazanıldığını, cumhuriyetin nasıl kurulduğunu bilmek gerekir. Çünkü çağdaş ve demokratik cumhuriyetimizin temeli, Atatürk ilkeleriyle atılmıştır.

  Atatürk ilkeleri, bizzat Atatürk tarafından uygulanarak belirlenmiştir.

  Bu ilkeler, Türk milletinin ruhuna, gelenek ve niteliklerine uygundur. Atatürk ilkeleri, Türk milletinin çağdaşlaşma ve ilerleme yolunu açmış, milletimize çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkma gücünü aşılamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin günümüzdeki başarılarını Atatürk ilkelerine borçluyuz.

  Bugün Türkiye, Atatürk inkılâbı sayesinde dünya ülkeleri içinde önemli bir yer edinmiştir. Zengin doğal kaynaklan, yetişmiş insan gücü, bilgi ve teknoloji birikimi ile çağdaş bir ülke konumuna gelmiştir. Atatürk sayesinde düşünce olarak batıyla bütünleşen Türkiye, artık çağdaş dünya ile siyasî ve ekonomik birlikteliğini sağlama yolundadır.

  Türk milletinin refah içinde yaşaması, Türk devletinin varlığını güçlendirerek sürdürmesi, ancak Atatürk ilkelerinin rehberliğiyle mümkündür. Bu ilkeler, insanlığın binlerce yılda elde ettiği yüksek değerleri ve genel doğruları içermektedir. Bu nedenle ilerleme ve gelişme yolunu göstermektedir. Modern Türkiye bu ilkelerle kurulmuştur. Varlığını ve gelişmesin: de ancak bu ilkelerle devam ettirebilir. Atatürk ilkeleri arasında sıkı bir bağlantı ve ilişki olduğundan, bu ilkeler hem devleti hem de toplumu çağdaş düzeye ulaştırmayı Atatürk ilkeleri kalkınmada bir model oluşturmakta olduğundan, ülkemizin sorunlarını çözmede bize her zaman yön gösterici olacaktır.