Atatürk'ün Basına verdiği önem ve Türk basınına katkıları

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Misafir tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Atatürk'ün Basına verdiği önem hakkında bilgi verir misiniz?
  Atatürk'ün Türk basınına katkıları nelerdir?

  Atatürkün Türk basınına katkıları

  Atatürk tarafından kurulan gazetelerden ilki İrade-i Milliye gazetesidir. İrade-i Milliye gibi halkın iradesini ortaya koyan bu ismi Mustafa Kemal’in bizzat kendisi vermiştir.
  Atatürk, Kongrenin yayın ve propaganda organı olarak 4 Eylül 1919’dan itibaren İrade-i Milliye adlı gazeteyi yayınlatmaya başlamıştır.
  Bu gazete Heyet-i Temsiliye’nin Ankara’ya gelişinden sonra Sivas’ta kalmış ve yayınını orada sürdürmüştür. Bu gazetede ulusal şahlanışın ülküsü dile getirilmiş ve Mustafa Kemal bu gazeteden söz ettiğinde daima ''benim gazetem'' deyimini kullanmıştır.

  Atatürk’ün kurduğu gazetelerin ikincisi ise Hakimiyet-i Milliye’dir.Hakimiyet-i Milliye gazetesi, ulusal bağımsızlık hareketinin sözcüsü olmuş ve devletin sözcülüğünü yapmıştır. Hakimiyet-i Milliye’nin hemen hemen her sayısında Mustafa Kemal’in bir genelgesi, beyannamesi olduğu gibi, bazı sayılarında bunların birkaç tanesi yer almaktadır. Gazetede, ayrıca ulusal bağımsızlık mücadelesini ve devrimleri destekleyen Anadolu basınından alıntılar büyük yer tutmaktadır.

  Anadolu Ajansı, Büyük Atatürk’ün kamuoyuna ve kamuoyunu oluşturan ve yansıtan bütün haberleşme araçlarına verdiği önemin sonucu olarak, daha 1920 yılında bizzat Atatürk tarafından kurulmuştur.Atatürkçü eylemin iletişim kanallarını yeniden düzenleme çabalarının ikinci halkası, Anadolu Ajansı’dır. Meclis’in açılmasından bir ay sonra, 23 Mart 1920’de basın ve haber alma işlerini yeni yönetimin eliyle düzenlemek amacıyla Matbuat ve İstihbarat Genel Müdürlüğü kurulmuştur.
   

 2. Mustafa Kemal Atatürk basının önemini çok iyi biliyordu. Atatürk, 27 Kasım 1919’da, Erzurum Heyet-i Merkeziyesi’ne yolladığı yazıda, zamanın gereğine göre acele olarak mahalle ve köylerde Teşkilat-ı Milliye’nin kurulmasını belirtmekteydi.
  Atatürk milli mücadele döneminde savaş durumunun köylere ve ilçelere bildirilmesi için ANADOLU ajansını kurdu. Atatürk anadolu ajansının önemini iyi biliyordu ama insanların daha iyi bilgi alabilmesi için Gazete kurulmasını da istedi
  Önce Sivas’ta “İrade-i Milliye”, sonra Ankara’da “Hakimiyet-i Milliye” gazeteleri çıkarılmış, Ankara’da Anadolu Ajansı ve Matbuat Müdürlüğü kurulmuştur.
   

  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 3. 1919 - 4 Eylül İrade-i Milliye gazetesi kuruldu.
  1920 - 10 Ocak Hâkimiyet-i Milliye gazetesi kuruldu (Ankara’da)
  1920 - 6 Nisan Anadolu Ajansı kuruldu.
  1920 - 7 Ekim Ceride-i Resmiye (Resmi Gazete) yayına başladı.
  1927 Kasım Ankara Radyosu yayına başladı.
  1990’ lı yıllarda özel radyo-televizyonlar ve ajanslar kuruluncaya kadar dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendiren en önemli ve güvenilir kaynak Anadolu Ajansı’dır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 4. çok iyi bir tanım buldum teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 5. çok saolun thank you
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 6. Gerçekten çok güzel olmuş ödevimde işe yaradı :)))))))))
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 7. bu cvplr çk gzl hpnze tşkr ediyorum
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ekim 2016

 8. harikaa olmus tesekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ekim 2014