Atatürk'ün Çıkardığı Gazeteler Sırasıyla

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Atatürk'ün Çıkardığı Gazeteler nelerdir

  Atatürk’ün çok yönlü bir kişiliğe sahip olması ve bu özelliklerini bütün yaşamı boyunca kullanması, kendisini her konuda başarıdan başarıya koşturmuştur. Mustafa Kemal henüz okul yıllarından beri ileri görüşlü, cesur, mantıklı hareket eden, planlı ve düzgün çalışmayı seven, açık sözlü özellikleri yanında vatansever ve idealist bir kişi olarak ta tanınmaya başlamıştı.

  Mustafa Kemal bütün bu özellikleri yanında aynı zamanda düşünürdü de. Mustafa Kemal’in öğrencilik yıllarından beri basına özel bir ilgisi olmuş, daha Harp Okulu öğrencisiyken, idarenin siyaset alanındaki yanlışlarını ve aksaklıklarını belirtmek ve eleştirmek maksadıyla kendi el yazısı ile bir gazete bile çıkarmıştır. Kendisinin bizzat kaleme aldığı bu gazete yüzünden Mektepler Müfettişi İsmail Paşa’nın takibine bile uğramıştır.

  Mustafa Kemal ve arkadaşları Harp Okulu’nda veteriner dershanelerinden birine girerek çıkardıkları gazetenin yazı işleri ile uğraşırlarken okul müdürü Rıza Bey tarafından suçüstü yakalanmışlar ve kendilerine önemli bir ceza verilmemiş, sadece izinsizlik suçuyla yetinilmiştir.

  Atatürk, bundan sonraki dönemlerde, basına olan ilgisinden hiç bir zaman vazgeçmeyecek, Kurtuluş Savaşı’nda bile basının gücünü kullanacaktır.

  Atatürk toplam 3 gazete çıkarmıştır.

  1-Minber

  2-İrade-i Milliye

  3-Hakimiyet-i Milliye