Atatürk'ün Isparta'ya Gelişi Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Atatürk'ün Isparta'ya Gelişi

  Atatürk’ün başlatmış olduğu Milli Mücadele’ye başından beri büyük destek veren Isparta’nın Kurtuluş Savaşı’nda vermiş olduğu şehit sayısı 871’dir. Büyük Zafer’i coşkuyla kutlayan Ispartalılar zaman zaman Büyük Önder Atatürk’ü ziyarete gitmişlerdir. Atatürk, bu ziyaretler sırasında, “Sevgili Ispartalılara selamlarımı götürünüz. Bir fırsatını bularak şehrinize geleceğim, çorbanızı içeceğim” demektedir.

  İzmir’den yola çıkan Atatürk, yanında Prof. Dr. Afet (İnan), İçişleri Bakanı Şükrü (Kaya), Ordu Müfettişi Fahreddin (Altay) Paşa, Emniyet Genel Müdürü Şükrü (Sökmensüer), Prof. Dr. İsmail Hakkı (Uzunçarşılı) ve yaverleri olduğu halde 5 Mart 1930’da Denizli’ye; 6 Mart 1930 sabahı da Eğirdir’e ulaşmıştır. Burada Isparta Valisi Ekrem Bey, Isparta Milletvekilleri Hafız İbrahim Demiralay ve Belediye Başkanı Mustafa Hilmi Çakmakçı ile görüşmüştür. Büyük Önder Atatürk, Eğirdir Gölü’nü ve Can Ada’yı çok beğenmiştir. Bunun üzerine daha sonra Can Ada’nın tapusu Belediye Meclis kararıyla Atatürk’e verilmiştir.

  6 Mart 1930 günü Kuleönü’den Isparta’ya yolculuk yapan Atatürk, saat 11:00 sularında Isparta’ya gelmiştir. Burada halk tarafından büyük bir coşku içerisinde karşılanmış, bugünkü Atatürk Bulvarı üzerinden yürüyerek önce Tümen Komutanlığı’nı, sonra da valiliği ziyaret etmiş, burada kabul ettiği heyetler vasıtasıyla halkın dilek ve isteklerini dinlemiştir. Heyetlerin istekleri arasında, Isparta’nın İzmir, Denizli, Afyon demiryolu şebekesine bir an önce bağlanması hususu da vardı. Atatürk, daha önce söz verdiği gibi, o gün öğle yemeğini Ispartalılar ile birlikte yiyerek halkın sorunlarını dinlemeye devam etti. Yemekten sonra saat 13:00’te Burdur’a gitmek üzere Isparta’dan ayrıldı.

  Atatürk’ün Isparta’ya gelişi, her yıl 6 Mart’ta törenle kutlanmaktadır.

  Atatürk’ün Isparta’ya geliş tarihi: 6 Mart 1930