Atatürkün Katıldığı Son Cumhuriyet Bayramı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Atatürkün Son Cumhuriyet Bayramı

  Atatürk’ün Son Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 1938

  Cumhuriyet bayramlarının günlerini ve gecelerini sabahlara kadar ayakta geçiren Atatürk, hayatının son Cumhuriyet Bayramı’nın gününü ve gecesini Dolmabahçe Sarayı’nın bir odasında ölüm döşeğinde geçirdi. Süzülmüş, takatsiz ve solgundu. Artık günleri değil, saatleri sayılıydı. Kesik kesik konuşuyor, yanındakiler de onu oyalayacak laflar söylüyorlardı. Bir aralık pencereden bol bir ışık aksetti. Elektriklerle donanmış bir Boğaziçi vapuru, sarayın rıhtımına yanaşacak kadar yaklaşmıştı. Alkışlar, ölümün kanat getirdiği bu hüzünlü odanın matemli havasını dalgalandırdı. “Üniversite gençleri tebrike gelmişler.” dediler. İşaret etti, kollarına girildi. Pencere kenarındaki koltuğa oturtuldu. Ayağa kalkmak istedi, kaldırıldı.

  Eliyle vapurdakileri selamladı. Görüldü mü, sezildi mi bilmiyorum. Vapurda bir alkış tufanıdır koptu. Yaşa sesleri göklere yükselirken vapur da hareket etti. “Dağ başını duman almış”ın ilk nağmelerini işiten Atatürk yanındakilere döndü. Cansızdı fakat gözlerinde zekanın ve iradenin ışıkları parlıyordu. Fütursuz ve teessürsüz bir sesle gençlere işiteceklermiş gibi: “Bu bayramlar ve yarınlar sizindir, güle güle...” dedi. Atatürk yatağına yatırıldı. Kılıç Ali’yi sert bir öksürük tuttu, dışarıya fırladı. Ben de çıktım.

  Hemşehrisi, kızları, arkadaşları, adamları için için ağlıyorlardı. Ben de onların arasında idim.

  ---o---

  Atatürk, 1938 yılındaki törenlere katılamamasına rağmen Türk ordusuna hitaben bir mesaj yayınlayarak Türk ordusunun cumhuriyetin korunması adına üzerine düşen vazifeyi eksiksiz yerine getireceğinden emin olduğunu ifade etmiş, Türk ulusunun da hislerine tercüman olmuştur.

  Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Ordularına Mesajı (Ankara Hipodromunda yapılan resmi geçitten önce Başbakan Celâl Bayar tarafından okunmuştur.)