Atatürkün kısaca askerlik hayatı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Atatürkün askerlik hayatı kısaca

  Askerlik görevine gelmeden önce uzun bir askerlik eğitimi geçirmiştir. Eğitiminden sonra Toplamda on üç yıl boyunca çeşitli askerlik rütbeleri ile çeşitli yerlerde görev yaparak yurdumuza karşı görevini yerine getirmiştir.

  atatürk asker.jpg

  5 Şubat 1905
  Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle merkezi Şam’da bulunan V. Orduya bağlı 30. Süvari Alayı’na atandı. V. Orduda bulunduğu sıralarda Suriye’yi gezerek buradaki yönetim bozukluklarını ve yolsuzlukları yakından gördü, Ayrıca Şam’da çok güvendiği iki arkadaşı ile birlikte Vatan ve Hürriyet adıyla gizli bir cemiyet kurdu. Stajı bittiğinde Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) rütbesiyle V. Ordu Kurmay başkanlığına atandı. 20 Haziran I907

  13 Eylül 1907
  Merkezi Makedonya’daki Manastır şehri olan III. Orduya atandı. Bu ordunun kurmay heyeti Selanik’teydi. Mustafa Kemal kurmay heyetinde daha başarılı olacağını söyleyerek Selanik’te kaldı.

  15 Nisan 1909
  Atatürk 31 Mart (13 Nisan) olayı üzerine, ayaklanmayı bastırmakla görevli Hareket Ordusu’nun Kurmay başkanı olarak görevlendirildi ve bu ayaklanmayı başarıyla bastırdı.

  6 Eylül 1909
  Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te 3. Ordu Piyade Subay Talimgâhı Komutanı oldu

  5 Ekim 1911
  İtalyanların Trablusgarp’a saldırması üzerine gerekli izni alan Mustafa Kemal Mısır üzerinden gizlice Libya’ya geçti- Derne, Tobruk ve Bingazi’de yerli halkı örgütleyerek İtalyanlara karşı büyük başarı kazandı. Mustafa Kemal Trablusgarp Savaşı sırasında Binbaşılığa terfi etmiştir (27 Kasım 1911).

  8 Ekim 1912
  Balkan Savaşları başladı. Atatürk, Bolayır’da kurulan kolordunun hareket şubesi komutanlığına getirildi.

  25 Kasım 1912
  Çanakkale Boğazı Mürettebeşi Harekât Şubesi Müdürlüğüne atandı.

  27 Ekim 1913
  Mustafa Kemal Sofya Ateşemiliterliği (Askeri Ateşe)ne atandı. Bir yıldan fazla suren bu görevi sırasında rütbesi yarbaylığa yükselmiştir (1 Mart 1914).

  2 Şubat 1915
  Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesiyle derhal Genelkurmay’a başvurarak cephede görev almak istediğini bildirdi. Bunun üzerine Çanakkale Boğazı’nı savunmakla görevli 19. Tümen Komutanlığı’na atandı. Mustafa Kemal bu görevi sırasında Arıburnu’nda Anafartalar’da, Conkbayırı’nda yaptığı savaşlarla askeri yeteneğini kanıtlamış ve tanınmıştır.

  14 Ocak 1916
  Edirne’de bulunan 16. Kolordu Komutanlığına atanmıştır. Fakat 27 Şubat 1916 tarihinde bu ordunun Kafkas Cephesi’ne sevk edilmek üzere Diyarbakır’a nakledilmesi üzerine Edirne’den ayrılarak Diyarbakır’a gitmiştir. Buradaki görevi sırasında rütbesi Generalliğe yükseltilmiştir. (19 Mart 1916). Ruslardan Muş ve Bitlis’in alınmasını sağlamıştır.

  18 Mart 1917
  II. Ordu Komutanlığı’na asaleten atanmıştır.

  5 Temmuz 1917
  VII. Ordu Komutanlığına atandı. Ancak Yıldırım Orduları Grup Komutanı olan Alman generali Falkenhayn ile anlaşamadı ve 6 Ekim 1917’de İstanbul’a geldi.

  1 Kasım 1918
  Suriye’deki Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’na atandı. Suriye Cephesinde İngilizlerin ilerleyişinin durdurulmasında önemli rol oynadı.

  13 Kasım 1918
  Yıldırım Ordularının kaldırılması üzerine İstanbul’a gelip Harbiye Nezareti’nde (Bakanlığında) göreve başladı.