Atatürk'ün Köpeği Fox un Hikayesi

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Atatürk'ün Köpeği Fox

  Mustafa Kemal'in 1.Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk'ün izni olmadan hiç kimseyi içeri bırakmadığı anlatılır.

  Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks aslında bir sokak köpeğidir. Foks Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş ona her zaman büyük özen gösterilmiştir. Atatürk nerede o orada. Atatürk'ün yatak odasında karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış.

  Atatürk Foks'un ne yiyip ne içtiğinden ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyiyle yakından ilgilenirdi. Köşke ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır. Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş eli pansuman edilirken şöyle demiştir:
  - Fenalık yapmak için ısırmadı.
  Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler. İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür.
  Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar. Günlerce yüzü gülmez olur. Artık Foks'un konusu her açıldığında gözleri acıyla dolar.

  Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer. İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır. Gazi gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir. Bir ara öfkelenir gibi olur ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder. Foks'un doldurulmuş cansız bedeni ertesi gün hemen kaldırılır. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir. Hâlâ oradadır.