Atatürk'ün milli kültüre verdiği önem nedir

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Atatürk'ün milli kültüre verdiği önem nedir

  Aynı kültüre sahip olan kişilerin meydana getirdiği topluluğa “Millet” ismini veren Ulu Önder Atatürk, devletin sağlam bir biçim de ayakta kalabilmesi amaçlı milli kültürün de en üst düzeyde gelişmiş olması gerektiğini belirtmiştir.
  Milli kültürü bir olan kişilerin milleti; halkın da devleti oluşturacağı düşüncesine sahip olan Ulu Önder Atatürk, Türk milletinin milli kültürünün kesinlikle sağlam olması gerektiğini bir birçok kez dile getirmiştir.

  Atatürk, ailelerin çocuklarını yetiştirirken Türk örf ve adetlerini güzel öğretmeleri gerektiğini, kendisinin aile yapısını ve topluluk psikolojisini güzel alim kişilerin aydın bir topluluk olarak yaşama sım iyi sarılacağını savunmuş, bu his ve düşüncelerini yurt gezileri sırasında halkıyla devamlı olarak paylaşmıştır.
  Türk milletinin takım ve beraberliğinin sağlamlığını, milli kültürünün zenginliğine ve sağlamlığına bağlayan Büyük Lider, bu konuyla alakalı yapılacak olan çalışmaların milli bir öğrenim yazılımı dahilinde yapılmasını gerektiğini söylemiştir. Eğitimin insan hayatının her hemen büyük bir etkiye sahip olduğunu birçok güzel alim Atatürk, milli kültürün önemi üstünde çalışmalarda bulunarak, ülke insanının ecnebi fikirlerden ve Geçmiş zamanda Türk toplumuna büyük zararlar verici hurafelerden uzak durması gerektiğini anlam etmiştir.
  Milli kültürün her şeyin ötesin de devletin mimari taşı olduğunu destekleyen Atatürk, bu düşüncesiyle Türk milletinin kendisinin kültürüne ecnebi kalmaması gerektiğini, öz kültürüne sadık kalmakla aslına bakarsanız devletine olan bağlılığını gösterdiğini dile getirmiştir.
  Atatürk’ün milli kültüre verdiği önemi açıklayan şu sözlerini milli kültürün değeri tarafından bir kez ek olarak hatırlayalım: “Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, çok yüksek kültürde ve çok yüksek fazilette dünya birinciliğini tutmaktır. “
  Atatürkün milli kültür ile ilgili söylediği sözler
  Atatürkün milli kültür ile ilgili sözleri
  “Millet aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”.
  “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun ilk önce ve herşeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada uluslararası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur. Çocuklarımızı aynı eğitim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz. Kesinlikle bilmeliyiz ki iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır hastadır. Çocuklarımıza vereceğimiz öğrenim sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları öğreteceğiz: Milletine Türkiye Devleti’ne TBMM’ne düşman olanlarlarla mücadele; bu mücadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan millet için yaşama hakkı yoktur.”
  Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
  Bir millet savaş alanlarında ne kadar zafer elde ederse etsin-, o zaferin sürekli sonuçlar vermesi ancak kültür ordusu ile mümkündür.
  Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve fazilette dünya birinciliğini tutmaktır.
  Kültür zeminle orantılıdır. O zemin milletin seciyesidir.
  Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekayı geliştirmektir.