Atatürk'ün Öğretmenlerle İlgili Sözleri

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 4 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Başöğretmen Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri ve sevgiyi anlatan sözler

  Atatürk'ün Öğretmenler ile İlgili söylediği Sözler

  -Çocuklarımızı aynı eğitim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz. Kesinlikle bilmeliyiz ki, iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır, hastadır. Çocuklarımıza esaslı olarak şu ilkeleri benimseteceğiz.
  *Türk Milleti’ne.
  * Türkiye Devleti’ne
  * Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne saygı ve bağımlılık

  - Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak Öğretmenlerdir. Öğretmenden ve eğitimden yoksun bir millet, daha millet adını yeteneğini kazanamamıştır. Ona sıradan kütle denir, millet denemez.

  - Öğretmenler, yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri sizin uzmanlığınız ve fedakarlığınızla oranlı olacaktır. Cumhuriyet düşünce, bilim, teknik, sağlık bakımından güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Seçkin görevinizin yapılmasından yüksek yüksek yardımlarla varlığınızı göstereceğinizden şüphem yoktur.

  - Öğretmenler, hiç bir zaman hatırınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister.

  - Şimdiye kadar takip edilen eğitim ve öğretim metotlarının milletimizin tarihsel gerilemesinde en önemli etken olduğu kanaatindeyim. Onun için bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaradılış yeteneklerimizle hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan bütün etkilerden uzak milli karakterimize ve tarihimize uygun bir kültür kastediyorum.

  - Okul adını hep birlikte saygı ile analım. Okul genç dimağlara, insanlığa saygıyı, yurda ve ulusa sevgiyi ve bağımsızlık şerefini öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman en doğru yolu belletir.
  21 Temmuz 1921, Söylev ve Demeçler II


  -Öğrenci, her ne yaşta olursa olsun onlara geleceğin büyükleri gözü ile bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir.
  Mart 1922, Söylev ve Demeçler I


  - Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılapçı, atılgan becerikli, dürüst, akıllı, iradeli, hayatta karşılaşacağı engelleri aşacak güçte genç yetiştirmektir. Eğitim programları ve sistemleri bu görüşe uygun olarak düzenlenmelidir.
  1937′de Ankara’da TBMM üyelerine yaptığı
  konuşmadan. (Atatürkçülük, Birinci kitap, 1984)

  - Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir. Vatandaşa, kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya öğretiniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki, bir milletin yüzde onu okuma yazma bilir, gerisi bilmezse bundan insan olanların utanması gerekir.
  Ağustos 1928, Söylev ve Demeçler II

  - Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri eğitimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün engellerle mücadele etme gereği öğretilmelidir.
  Atatürk’ün Konya Gençleri ile Konuşması’ndan, 1923