Atatürkün Ölümü İle İlgili Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Atatürkün Ölümü Hakkında Bilgi

  1 Kasım 1938′ deki TBMM’nin açılışına rahatsızlığı sebebinden dolayı katılamadı . Atatürk’ e 15 kadar rahat olarak son günlerini yaşama şansı veren rahatsızlık , yeniden normal seyrinden çıkarak oldukça büyük bir krizle şiddetlendi . Sonrasında korkulan son o büyük acıyla geldi .
  Büyük Komutan , Devlet Adamı , Devrimci ve Büyük İnsan , on Kasım 1938 Perşembe bugünü saat 09 . 05′ te ölümlü hayata gözlerini yumdu .
  Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu . 16 Kasım 1938′ de tabutu , Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üstünde Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı . Tüm İstanbul halkı büyük kurtarıcısına en son görevi inşa etmek amacıyla Saraya koştu

  19 Kasım 1938 Cumartesi bugünü sabahı , Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı . Cenaze alayı İstanbul vatandaşının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı’na geldi . Tabut bir torpidoya alınarak , Yavuz Zırhlısı’na nakledildi . İzmitte özel bir trene konulmuş olan cenaze , yol süresince Ata’larına son kez selam veren ve saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar bugünü Ankara’ ya götürüldü .
  Atatürk’ ün tabutu Büyük Halk Meclisi önünde yapılan katafalka yerleştirildi . Baş Bölgesinde Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere , tüm Ankara halkı katafalkın önünden saygıyla eğilerek geçti . 21 Kasım 1938 Pazartesi bugünü hafif yağan bir yağmur altında tören başladı . On 2 milletvekili cenazeyi top arabasına yerleştirdi . On 2 general top arabasının 2 yakınında nöbete durdu . Baş Bölgesinde ecnebi Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere , törene dahil kalan birlikler Türk Milleti’nin kurtarıcısı ve Ülkemiz Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Atatürk’ ü selamlayarak geçtiler . Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden , en küçüğüne civarında tüm Türk Milleti vardı . Atatürk’ e belli bir süre kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi’ ne götürülen tabut , yapılan mermer lahdine yerleştirildi .
  Atatürk’ ün naaş’ı Anıtkabir yapılıncaya kadar on 5 yıl bu belli bir süre kabirde kaldı . on Kasım 1953′te büyük bir merasimle ebedi istirahat yeri kalan Anıtkabir’ e nakledildi .
  O , Türk’ ün tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır