Atatürk'ün Sanatla İlgili Düşünceleri

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Sanat ve sanatçılar hakkında söyledikleri

  Atatürk ün sanatla ilgili düşünceleri

  Atatürk, Cumhuriyeti kurmasının ardından, büyük dehasını bir kez daha göstererek Türk Milletinin kültürel alanda da gelişiminin gerekli olduğunu belirtmiş, kültür ve sanat alanında da birçok yenilik yapmıştır. Atatürk, sanata verdiği önemle modern Türk sanatlarının öncüsü ve mimarı olmuştur.

  İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün Sanatla İlgili Sözleri

  - Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.

  - Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

  - Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.

  - Dünya'da mütemadiyen, müterakki ve mütekâmil olmak isteyen herhangi bir millet, behemehal heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir..

  - Güzel sanatlara da alakanızı yeniden canlandırmak isterim. Ankara’da bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasını zikretmek, benim için bir hazdır. Güzel sanatların her şubesi için Kamutay’ın göstereceği alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.

  - Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

  - Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

  - Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız.

  - Sanatkâr, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.

  - Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

  - Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihî bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

  - Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır.