Atatürk'ün Türk dili ve diğer diller hakkındaki görüşleri nelerdir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Dil, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında en önemli öğelerden biridir. Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk diline ne kadar önem verdiği tartışılmaz bir gerçektir. Atatürk'ün Türk dili ile ilgili neler düşündüğünü ve dile ne kadar önem verdiğini bu konudaki sözlerini okuyarak daha iyi anlayabiliriz.

  "Türk demek 'dil' demektir. Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim; diyen insan, her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır." 17 Şubat 1931

  "Kesin olarak bilinmelidir ki, Türk milletinin dili ve milli benliği bütün hayatında hakim ve esas kalacaktır. "
  7 Şubat 1933

  "Bir ulusun dili, bütün bilim kavramlarını oluşturacak şekilde gelişmemişse, o ulusun bilim ve kültür alanında bir varlık göstermesi beklenemez."

  "Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar."

  "Türk milleti, geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, anneannelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyoruz. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir. " 1931

  "Türk Dili'nin özleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için bütün yayın araçlarından yararlanmalıyız. Her aydın, hangi konuda olursa olsun, yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise uyumlu, güzel bir duruma getirmeliyiz"

  "Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!"

  Türk dilini kendi öz benliğine kavuşturmak isteyen Atatürk, 12 Temmuz 1932’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu)'ni kurdu. Türk Dil Kurumu, halk dilindeki sözcükleri toplayarak derlemeler meydana getirdi. Bir Türkçe sözlük hazırladı. Bu çalışmalar sonucu, konuşma diliyle yazı ve bilim dili arasında önceden var olan ayrılığın kaldırılması konusunda önemli gelişmeler sağlandı.

  Mustafa Kemal Atatürk yabancı dil bilirdi. Bildiği diller Fransızca ve Almanca'ydı. Atatürk yabancı dil öğrenimini önemsiyordu. Bunu kendi ulusal yararlarımız doğrultusunda kullanılmasını gerekli görüyordu. Nitekim "kendi yaşamının son yıllarında, Alman baskısından kaçan Yahudi kökenli bilim-insanlarını Türkiye’ye kabul etmekle kalmamış, onların bu ülkede görevli oldukları üçüncü yıldan itibaren derslerini Türkçe olarak vermelerini zorunlu kılmıştır."