Ateş nedir hakkında kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ateş nedir hakkında bilgi

  Odun, kömür, gazyağı, benzin, havagazı, bütangazı gibi katı, sıvı ve gaz halindeki yanıcı maddelerin hava içinde bir kibrit yardımıyla ısı ve ışık çıkararak yandıklarını biliyoruz. Bu çeşit yanmalar ateş adını alır.

  İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana ateş ve alevler insanları çekmiş ve yönetmiş, bazen de zararlı olmuştur.

  Ateşin insanlarca ilk kullanımı, bilinen tarihten çok daha önce olduğu halde, uygar toplumların oluşumunda ve ilerlemesinde önemli bir rolü olduğu kesinleşmiştir. Yani ateş kontrol altına alındığı günden itibaren uygarlık başlamıştır. Ateşin gücü ve önemi daima bilinmiştir. İlk insanlar aleve dinsel bir anlam vermişlerdir. Yıldırımlardan meydana gelen yangın ateşlerini bir tarafta söndürmeden saklarlardı. Çevrelerinde tapınaklar yaparlardı.
  İnsanlar, ateşi kurutulmuş bir tahta parçası üzerindeki bir delik içersine dikine sokulmuş ikinci bir tahta parçasını döndürmekle elde etmişlerdir. Daha sonraları çakmak taşlarını birbirine çarparak çıkan kıvılcımlarla kavları tutuşturmuşlardır. Ortaçağda ateşin, toprak hava ve su ile birlikte maddenin dört temel öğesinden biri olduğu kabul edilirdi.

  Günümüzde bilim adamları bir alevin şiddetli bir kimyasal tepkiden başka bir şey olmadığını kabul etmektedirler.

  Kibrit ateşi yanıcı maddelere batırılmış kibrit çöpünün, eczalı kutuya şiddetle sürülmesinden elde edilmektedir. Sürtmeden meydana gelen ısı kibriti tutuşturur.