Atlas Okyanusu Hakkında Bilgiler

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Atlas Okyanusu Hakkında kısa Bilgi

    Yeryüzünün yaklaşık beşte birini kaplayan ve Avrupa ile Afrika kıtalarını Amerika kıtasından ayıran tuzlu su kütlesidir. Büyük Okyanus’tan sonra dünyanın ikinci büyük okyanusudur. Adını Yunan mitolojisindeki “Atlas”dan alır.
    Kuzeyden güneye “S” biçiminde uzanan Atlas Okyanusu 82.440.000 km2 bir alanı kaplar. Bağlı denizleri ile birlikte toplam yüzölçümü 106.460.000 kmz‘yi bulur. Dünyanın en büyük akaçlama (suları boşaltma) alanıdır. St. Lavvrence, Missisippi, Orinoco, Amazon, Rio de la Plata, Kongo, Nijer, Loire, Ren ve Elbe gibi en büyük akarsuların yanısıra, Akdeniz ve Baltık Denizi’ne dökülen ırmakların sularını toplar. Sularını Atlas Okyanusu’na ve Kuzey Buz Denizi’ne boşaltan toprakların yüzölçümü 43.229.000 km2‘dir. Gerek Büyük Okyanus, gerekse Hint Okyanusu bunun ancak dörtte biri kadar bir alanın sularını toplar.
    Bering Boğazı’ndan başlayıp, Kuzey Kutbu üzerinden Grönland’a uzanan Kuzey Buz Denizi havzası dar ve derin boğazlarla Atlas Okyanusu’na bağlanır. Güney’de de Antarktika kıtasının kıyılarına kadar ulaşan Atlas Okyanusu böylelikle iki buz denizine de bağlanmış olur.