Avery Brundage kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Avery Brundage kimdir biyografisi,

  Avery Brundage hakkında bilgi

  28 Eylül 1887'de doğan Amerikalı atlet Avery Brundage spor yöneticisi, sanat kolleksiyoncusu ve hayırseverdir.ABD Olimpiyat Komitesi ve IOC başkanlığı yaptığı dönemde aldığı kararlar epey tartışılmıştır.

  Avery Brundage Hayatı

  Illinois Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği eğitimi gördü. 1909 yılında mezun oldu. Bir kaç sene sonra "Avery Brundage Company" adıyla kendi inşaat şirketini kurdu. 1947 yılına kadar Chicago başta olmak üzere bik çok inşaat projesi gerçekleştirdi.

  Avery Brundage 1912 yılında Stokholm'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda pentatlon ve dekatlon branşlarına aktılmış ve dereceye girmiştir. Ayrıca 1914, 1916 ve 1918 yıllarında ABD adına çeşitli şampiyonalara katılmıştır.

  1928 yılında, Amatör Atletler Birliği (Amateur Athletic Union - AAU) başkanı oldu. 1929 yılında ise ABD Olimpiyat Komitesi (United States Olympic Committee - USOC) başkanı oldu. Bir yıl sonra, 1930'da ise Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) başkan yardımcısı oldu.
  [​IMG]

  Dönemin IOC başkanı Henri de Baillet-Latour'un II. Dünya Savaşı sırasında ölmesi ile Brundage, 1945 yılında IOC'nin yardımcı başkanı oldu. Daha sonra 1952 yılında bu kez başkan Sigfrid Edström'ün görevi bırakması ile IOC Başkanı oldu.

  Amerikalı atlet Jim Thorpe'un 1912 yılında kazandığı Olimpiyat madalyalarının iade edilmesine karşı çıkmaktaydı. Thorpe, bu oyunlara gitmeden önce profesyonel olarak beyzbol oynamıştı ve bundan dolayı madalyaları geri alınmıştı. Bu Olimpiyatlarda Jim Thorpe, pentatlonda da, dekatlonda da Brundage'i geçmişti. Buna rağmen, Doğu Bloku ülkelerinde uygulanan sporculara antremanları karşılığı ödeme yapılan yarı profesyonel uygulamaya, "Bu onların yaşam biçimi" diyerek kabul etmektedir.

  Avery Brundage, ayrıca spora politika karıştırılmasına karşı çıkmıştır. Meksika'daki 1968 Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan siyahi iki ABD'li sprinter Tommie Smith ve John Carlos'un madalya töreninde kollarını kaldırarak yaptıkları "Siyahi Güç" hareketi sonucu, iki sporcuyu Olimpik Köy'den kovmuş ve takımdan çıkarmıştır.

  Avery Brundage aynı zamanda tüm takım sporlarının Olimpiyat Oyunları'ndan çıkarılması teklifi ile hatırlanır. Bir başka teklifi ise Kış Olimpiyatları organizasyonunu iptal etmek şeklindeydi. Birçok görüşe göre bu Brundage'in başkanlığının sonunu getiren sebeplerden biriydi.

  Avery Brundage 1972 Olimpiyat Oyunları'nın ardından başkanlığı bıraktı ve yerine Lord Killanin seçildi.

  87 yaşındayken 1975 yılında, Garmisch-Partenkirchen, Batı Almanya'da başkanlığı bıraktıktan 3 yıl sonra hayatını kaybetti.

  Kaynak: vikipedi