Avrupa Kıtası hakkında bilgi sorgulama

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Demir tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Avrupa Kıtası hakkında kısa bilgi

    Avrupa Afrika'nın kuzeyinde Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusunda bulunan ve kıtaya adını veren yarımadadır. Dünyanın yedi kıtası içinde ikinci küçük kıtadır. Yalnızca Avustralya Avrupa' dan daha küçüktür. Asya'nın dörtte birinden küçük olan Avrupa'nın yüzölçümü 10.505.000 km²'dir. Alanının küçüklüğüne karşın başka hiçbir kıta çağdaş dünyanın gelişiminde Avrupa kadar etkili olmamıştır. Bazen Avrupa'nın ayrı bir kıta olmadığı Asya'nın bir parçası olduğu ileri sürülür ve ikisine birden "Avrasya" adı verilir. Avrupa'nın daha az belirgin sınırları ile öteki kıtalardan farklı olduğu açıktır. Asya ile olan sınırı Ural Dağları'nın doğu yamaçlarını Hazar Denizi'nin kuzey kıyılarını ve Kafkas Dağları'nın kuzeyini izler Karadeniz'i Kerç Boğazı ve İstanbul Boğazı arasındaki bir çizgi üzerinden geçer. Bu sınıra göre Ural Dağları Avrupa'da; Kafkas Dağları ise Asya'da kalır.
    Başka hiçbir kıta insanların yerleşimine Avrupa kadar uygun değildir. Çorak toprakları çok azdır ve öteki kıtalara göre çok daha büyük oranda tarıma elverişlidir. Avrupa'da hâlâ yararlı bir ürün olan kereste elde edilen geniş orman alanları vardır. Kıta sanayileşmenin temeli olan kömür ve demir madenleri açısından zengindir. İklimi genellikle ılımandır; insanların açık havada çalışmalarını güçleştirecek kadar sıcak ya da soğuk olduğu çok az yer vardır.
    Yaklaşık 80.000 km uzunluğundaki Avrupa kıyıları girintili çıkıntılıdır; koylar kıtanın içlerine kadar uzanır. Avrupa'nın batı bölümünde hemen hiçbir yer bir limandan çok uzakta değildir. Bu durum büyük bir balıkçılık sanayisi kurulmasını ve malların bir yerden ötekine ucuz ve kolayca taşınmasını sağladı. Batı uygarlığı Avrupa'nın Akdeniz kıyılarında başladı ve Avrupalılar tarafından dünyanın her yerine gotürüldü. Bu olgular ve Avrupa' mn yoğun nüfusu kıtanın insana gerekli olan şeylerle ne kadar iyi donanmış olduğunu gösterir.