Ayetel Kürsinin anlamı nedir?

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.


 1. Ayetel Kürsi duasının anlamı

  Ayet'el Kürsi duası Bakara suresinin 255. ayetidir. Ayet'el Kürsi, Allah'ın sıfatlarını, büyüklüğünü en yüksek bir surette bildirmektedir. Ayet'el Kürsi'nin fazileti büyüktür. Anlamı aşağıdaki gibidir:

  Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
  “Allah’tır ki, ondan başka ilah yoktur. Diridir (yarattıklarını) koruyup yöneticidir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Yerde ve göklerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. Onlar ise dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek yücedir, pek büyüktür.
  Dinde zorbalık yoktur. Şüphesiz doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah’a inanırsa, o sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopuşu yoktur. Allah işitendir bilendir.
  Allah iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkâr edenlerin velileri ise tağuttur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar ateş ehlidirler, onda ebedi kalacaklardır.”
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: Ayetel Kürsinin anlamı nedir?

  Yüce Allah herşeyi işitendir bilendir.

  Ayetel kürsi en fazla okuduğum dualardan biridir.Çok yüce bir anlamı var gerçekten.