Ayşe Hüma Şah Sultan Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ayşe Hüma Şah Sultan'ın Hayatı Kısaca

  Tarihi kaynaklarda adından pek bahsedilmeyen Ayşe Hüma Şah sultan padişah torunudur. Nerede hangi tarihte doğduğu kesin olarak bilinmiyor. Kanuni Sultan Süleyman soyundan gelen Ayşe Hüma şah Sultan Rüstem paşa ile Mihrimah sultan'ın kızıdır. Hürrem'in biricik Kızı Mihrimah Sultan'dan olma Ayşe Hüma Şah yani Ayşe Sultanın Osman adında bir erkek kardeşi vardır.

  Ayşe Sultan daha sonraki yıllarda Sadrazam Semiz Ahmet Paşa ile evlenmiştir. Dört erkek çocuk dünyaya getiren Ayşe Sultan için bazı kaynaklarda bir kızının daha olduğu belirtilmektedir. 1594 yılında oğlu ile birlikte hacca giden Ayşe Sultan, dönüşünden kısa bir süre sonra Üsküdar'da bulunan sarayında vefat etmiştir.
  Oğullarının isimleri Abdurrahman, Mehmet, Mustafa ve Osman'dır.

  Ayşe Sultan'ın oğlu Mehmed Bey, Bosna Valisi Telli Hasan Paşa döneminde Hersek Sancak Beyliğinde görev almıştır. Diğer oğlu Mustafa Paşa ise, Kilis Sancak Beyliğinde bulunuyordu. Avusturyalılarla yapılan savaşta şehit düşmüştür. Ayşe Sultan'ın diğer oğlu Osman Bey ise 1590'da hayatını kaybetmiş ve Mihrimah Sultan Camii Türbesine defnedilmiştir.

  Bazı Tarihi kaynaklarda, Ayşe Hüma Sultan için, Ahmet Paşa'nın ölümü üzerine, Nişancı Feridun Bey'le evlendiğini ve bu eşini de bir sene sonra kaybettiği söyleniyor. Kendisinin, Saliha Hanım sultan'dan başka ismi bilinmeyen ve Hasan Bey'le evlendirilmiş bir kızı daha olduğu rivayet edilir. Ancak başka bir rivayete göre de Ayşe Hüma Sultan,1590 yılında Aziz Mahmud Hüdayi Efendi ile evlenmiştir. Ayrıca bu isimle bilinen bir camii olduğu ve bu camiinin 1594 yılında inşa edilmiştir.
  Ayşe Hüma Sultan'ın, İmrahor Semtinde kendi adıyla anılan bir Celveti Tekkesi, bir çeşmesi ve iki katlı bir darül-kurrası bulunmaktadır. Varlıklı bir kadın olan Ayşe Hüma Sultan'ın büyük oğlu Abdurrahman Bey, Cağalazade Sinan Paşa'nın kızı ile evlenmiştir. Bu evlilikten Civan Kapıcıbaşı, Semin ve Sultanzade lakabı ile bilinen Mehmet Paşa doğmuştur.

  Kaynak: uskudar.bel.tr