Özet Ayşe Kulin Sevdalinka Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır. 1. Ayşe Kulin Sevdalinka Kitap Özeti

  Sevdalinka belgesel nitelikli bir romandır. Boşnakların tarihteki rolü Bosna Savaşı ve öncesinde gelişen olaylar kronolojik bir sıra takip edilmeksizin roman kurgusu içinde anlatılmaktadır.
  Roman kahramanı Nimeta bir inşaat mühendisi ile evli ve iki çocuk annesidir. Bosna Televizyonu’nda haber görevlisi olarak çalışmaktadır. Mesleği gereği Bosna Savaşının başlamasına kadar ülke içinde meydana gelen olayları yerinde gözlemler. Bu görevlerden birinde Zagreb’de çalışan gazeteci Stefan ile tanışır. Kısa zamanda ilişkileri aşka dönüşür. Nimeta ailesi ve Stefan arasında bir tercih yapma zorunluluğu karşısında kendi içinde psikolojik bir savaş vermektedir. Aynı günlerde ülke içerisinde de mevcut düzen yavaş yavaş bozulmakta Yugoslavya Federasyonu muhtemel bir iç savaşa doğru ilerlemektedir. Daha net bir ifade ile Sırbistan “Büyük Sırbistan” arzusuyla federasyonu sonu meçhul lakin muhakkak kan ve acı dolu bir savaşa ; faturasını Boşnaklar’ın çok ağır ödeyeceği kanlı bir savaşa sürüklemektedir.
  Savaş sırasında Bosna’da yaşananlar olaylar göz göre göre yapılan bir soykırımın apaçık delilleri ve medeniyetin temsilcisi olan Avrupanın gerçek yüzünü tüm dünyaya bir kez daha göstermesidir. Kitapta yapılan birkaç tasvirde hissedilenler şöyle anlatılmaktadır;
  Postane binasının yanı sıra Milli TiyatroHukuk Fakültesi ve civardaki binalar da yanıyoryeni patlamalarla bu ateş dansına eşlik ediyorlardı.Rüzgarda uçuşan kızıl saçlar gibi savrulan alevleriyle har har yanıyorlardı.Yandıkçakırmızı bir fona çizilmişsimsiyah iskeletlere dönüşüyorlardı.
  Nimetataş kesilmişgeçmişini seyrediyordu alazların ötesinde.Çocuklugu gençligi anıları sevinçleri kederleri incelip uzayarakbükülerek alevlerin arasında göğe yükseliyorSaraybosna külleriyle birlikte sağa sola savruluyordu.