Azra Erhat Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Azra Erhat Kimdir Hakkında Kısa Bilgi

  Azra Erhat Hayatı Hakkında Bilgiler


  Ünlü Yazar Azra Erhat 4 Haziran 1915 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Belçika’da yapan Azra Erhat deneme ve inceleme yazarı, Eski Yunan ve Roma dilleri uzmanı, filolog, arkeolog ve aynı zamanda çevirmendir. Azra Erhat Özellikle Eski Yunan klasiklerinden yaptığı çevirilerle ün kazanmıştır. A. Kadir'le birlikte yaptığı İlyada ve Odissea çevirileri referans olarak kabul edilir.
  Azra Erhat 1939 senesinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini bitirdi. Daha sonra Klasik Filoloji Bölümünde asistan olarak göreve başladı.Ardından 1946 yılında doçent oldu. Yıl 1948'i gösterdiğinde Azra Erhat aynı fakültedeki öğretim üyeleri Pertev Naili Boratav, Behice Boran, Adnan Cemgil, Niyazi Berkes ile birlikte üniversiteden uzaklaştırıldı. 1949-1950 seneleri arasında Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışan Azra Erhat Uluslararası Çalışma Örgütü’nde kütüphanecilik yaptı.

  Azra Erhat'ın İlk çevirileri Tercüme dergisinde çıktı. Sofokles, Aristofanes gibi yazarların eserlerini Türkçeye kazandırdı.
  [​IMG]
  Şadan Gökovalı'nın manevi annesi olan Azra Erhat Atatürk'ü İlyada kahramanlarından Hektor'a benzetmesinden dolayı bir dönem tartışmalarla gündeme gelmiştir.
  Azra Erhat kanser hastalığına yakalandı ve Londra'da tedavi gördü fakat tedaviler sonuçsuz kaldı. 6 Eylül 1982 günü 67 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Azra Erhat İstanbul-Üsküdar Bülbüldere Mezarlığına defnedildi.

  Azra Erhat Eserleri


  Azra Erhat Mitoloji Sözlüğü (1972) (Mitoloji)
  Mavi Anadolu (1960) (Gezi Yazısı)
  Mavi Yolculuk (1962) (Gezi Yazısı)
  İşte İnsan-Ecce Homo (1969) (Deneme)
  Mektuplarla Halikarnas Balıkçısı (1976) (Mektup)
  Sevgi Yönetimi (1978) (Deneme)
  Karya'dan Pamfilya'ya Mavi Yolculuk (1979)
  Troya Masalları (1981) (Çocuk Masalı)
  Osmanlı Münevverinden Türk Aydınına (Eleştiri)
  Gülleylâ'ya Anılar (Anı)
  Düşün Yazıları, Halikarnas Balıkçısı (Halikarnas Balıkçısı adına yayıma hazırlayan )
  Kaynak: vikipedi​