Bademde Hangi Vitaminler Var

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Bademde Hangi Vitaminler Vardır

  Badem
  Kalsiyum, fosfor, çinko, demir, magnezyum, potasyum, A, B, C ve E vitaminleri içeren badem sağlık dostu bir besindir. Tatlı badem ve acı badem olmak üzere iki çeşittir.

  Badem'in Faydaları
  Antioksidan etkisi olan E vitaminini yüksek oranda içerir. E vitamini kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler. - Araştırmalar günde 40 gram badem tüketiminin koroner kalp rahatsızlığı riskini azalttığını göstermektedir.


  - Badem ve diğer bazı kuruyemişlerin taşıdığı tekli doymamış yağ asitleri, düşük-yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) derişimini %5-10 oranında düşürmektedir.

  - Badem, ceviz, fındık gibi besinler bitkisel kaynaklı Omega-3 yağ asitlerinden Alfa Linolenik Asit içerir.posa ve bitkisel steroller bakımından zengin olduklarından kolesterol seviyesini düşürürler.

  - Sonuçları Circulation dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre günde 74 gram badem 4 hafta içinde LDL kolesterolü % 9,4 oranında düşürmüştür.

  - Badem, fındık, ceviz gibi kabuklu meyvelerin haftada 4 kez tüketilmesi kalp damar hastalığı gelişme riski %35-40 oranında azaltır.

  - İspanyadaki Rovira Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bir yıl boyunca her gün üç ceviz, sekiz fındık ve sekiz badem yenmesi ve Akdeniz diyetiyle beslenmilmesi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

  - Amerikan İlaç ve gıda Dairesi (FDA) koroner kalp hastalığı riskinin önlenmesi için, günde en az 42 gram badem, fındık ya da ceviz tüketilmesini öneriyor.