Badminton Nedir Nasıl Oynanır

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Lavinia tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Badminton Nasıl Oynanır

  Badminton tenise benzeyen bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanır. Topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanır. Badmintonun kurallarını ilk koyan kişi J.L. Baldwin isimli sporcudur. Badminton teorik olarak her yerde oynanabilir. Ancak rüzgâr alan yerlerde oynanamaz. Kapalı spor salonları çok uygundur. ^ 6.10 m X 13.40 m ebatındaki kortla çok fazla yer işgal etmez.
  Badminton oynanırken önce taraflar arasında kura atışı yapılır ve kazanan taraf servis kullanma ve oyuna istediği yarı alandan başlama önceliğine sahip olur.
  Badmintonda puanlama şu şekildedir:

  1-Set skorunun 14-14 olduğu durumlarda ( tek bayanlarda 10-10 ) ilk önce 14 sayısına ( tek bayanlarda 10 )n ulaşan taraf seti "uzatma" yada "uzatmama" hakkına sahip olacaktır.
  2-Bu uzatma hakkı ancak yukarıda belirtilen sayıya erişildiği an ve bir sonra ki servis atışı yapılmadan önce kullanılabilir.Uzatmalar aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir.
  A) Durum 14-14 iken uzatmaya gidildiğinde üç sayı.
  B) Durum 10-10 iken uzatmaya gidildiğinde üç sayı.
  Taraflar en çok üç set oynayacaklardır. Yalnızca servis kullanan taraf sayı alabilir.Tek erkekler ve çiftler karşılaşmalarında 15 sayısına ulaşan taraf seti kazanır. Tek bayanlar karşılaşmalarında 11 sayısına ilk ulaşan taraf seti kazanır.

  ÇİFTLER OYUNU
  Her setin başında ve servis el değiştirdiği zaman servis sahasının sağ bölgesinden atılmalıdır. Sadece karşılayan oyuncu servisi karşılamalıdır, eğer servisi karşılayanın eşi topu karşılarsa veya servis eşine çarparsa, servis atan taraf bir sayı alır. Atılan servise karşılık verildikten sonra servis atan taraftan herhangi bir oyuncu topa vurabilir ve ondan sonra ise karşılayan taraftan herhangi bir oyuncu topa vurabilir ve böylece top oyun dışı oluncaya kadar devam eder. Atılan servise, karşılık verildikten sonra oyuncular topa kendi sahalarının herhangi bir yerinden vurabilir. Eğer servisi karşılayan taraf hata yaparsa veya tüy top karşılayanının sahasına düşerse servis atan taraf bir sayı alır ve bu oyuncu tekrar servis atar. Eğer servis atan taraf hata yaparsa veya tüy top kendi sahasına düşerse bu oyuncu servis atma hakkını kaybeder ve kimse sayı alamaz. Setin başlangıcında servis atan oyuncu,kendi tarafı o sette hiç sayı almadıysa veya çift sayı aldıysa, sahanın sağ servis bölgesinden servis atmalı ve karşılamalıdır, bunun tam tersi durumunda ise sol servis bölgesinden bu atışları yapmalı ve karşılamalıdır. Eşlere bunun tam tersi uygulanır. Hiçbir oyuncu sırası gelmeden servis atamaz, sırası gelmeden servis karşılayamaz veya aynı oyunda iki kere üst üste iki servis karşılayamaz. Seti kazanan taraftan herhangi bir oyuncu bir sonraki oyunda ilk servisi atabilir ve kaybeden taraftan herhangi bir oyuncu ilk olarak servisi karşılayabilir.

  TEKLER OYUNU
  Tekler oyununda sahanın iki yanında birer oyuncu bulunur; yanı sadece iki kişi ile oynanır. Oyun servis atış kurallarına göre genellikle sahanın sağ servis bölgesinden başlar. Sol servis atışları, tekler oyununda eğer skor çift sayı ise (yani,0-2-4 gibi) servis atışları sağ servis bölgesinden, eğer skor tek sayılarda ise (yani 1-3-5 gibi) sol servis bölgesinden yapılır. Eğer servisi karşılayan hata/faul yaparsa veya servisi karşılayanın sahasına düştüğü için oyun durursa,servis atan taraf bir sayı kazanır. Bundan sonra servis atan taraf diğer servis bölgesinden tekrar servis atar. Eğer servis atan hata yaparsa veya tüy top onun tarafına düşerse servis atan oyuncu servis atma hakkını kaybeder, karşılayan oyuncu servis atan taraf olur, ancak kimse sayı alamaz.

  Alıntıdır.