Bağımlı Kişilerin Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sağlığa zararlı madde kullanan kişilerde fizyolojik bağımlılık gelişmeden önce tedaviye başlanması, kişinin uğrayacağı ruhsal ve bedensel tahribatı azaltır. Bu nedenle her türlü hastalıkta olduğu gibi bağımlılıkta da erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

  Madde bağımlılığının tedavisi sırasında kişinin istekli ve sabırlı olması gerekmektedir. Tedavi genellikle iki aşamalıdır. Kişiler önce fiziksel olarak tedavi edilir. Daha sonra topluma kazandırılmaları için fiziki, sosyal ve ruhsal yönden güçlendirildikleri rehabilitasyon aşaması gelir. Fiziksel tedaviden sonra günlük yaşamda herhangi bir sorunla karşılaşan kişiler, kullandıkları bağımlılık yapan maddeye tekrar başlama eğiliminde olabilirler. Kişilerin yaşamdaki zorluklarla karşılaştıklarında mücadele edebilecek gücü bulmaları rehabilitasyonla sağlanır.

  Ülkemizde birçok kurum, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri, madde ve madde kullanımının önlenmesi ile tedavisi kapsamında çok çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Türkiye'de uyuşturucu kullanımına karşı mücadelede koordinasyon görevini üstlenen kurum, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM)dir.

  Alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olan ve tedavi olmaya karar veren kişiler AMATEM'e, hastanelerin psikiyatri bölümlerine ya da bu konuda hizmet veren gönüllü kuruluşlara baş vurmalıdır.
  AMATEM, ülkemizin alkol ve madde bağımlılığı tedavisi ve araştırmaları konusunda hizmet veren psikiyatri birimlerinin genel adıdır. İlk olarak Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin içinde kurulan
  AMATEM'e sadece alkol ve uyuşturucu madde sorunları olanlar kabul edilmektedir. Birçok kentimizdeki üniversite ve devlet hastanelerine bağlı AMATEM'ler bulunmaktadır. Bağımlılar veya aileleri bu hizmetlere kendileri başvurabilecekleri gibi sosyal hizmetler tarafından yönlendirilebilmektedir. Tedavi masrafları, sağlık sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Bağımlılığı önleme amacıyla ergenlere TUBİM, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli programlar aracılığıyla gerekli bilgiler verilmektedir.