Bağışıklık Sistemi, Aşı, Serum ve Antibiyotik nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Bağışıklık Sistemi, Aşı, Serum ve Antibiyotik ne demek

  Bağışıklık Sistemi Nedir?

  Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen şaşırtıcı ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizması vardır. Bağışıklık sistemi insanoğlunu “mikrop” diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen virus, bakteri, mantar ve parazit gibi mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur.

  İnsan vücudu çevresinde bulunan çok sayıdaki mikrobun saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraş verir. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla “çaktırmadan” başeder. Mikroplarla başedemediğimiz durumlarda da “hasta” oluruz.

  Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu organizmaların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir. Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar.

  Aşı Nedir ?

  İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma kudretlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir. Aşı, kişileri hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmesi için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanmaktadır. Aşıların tedavi edici özellikleri yoktur. Yani herhangi bir hastalık oluştuktan sonra hasta kişiye aşı yapmanın yararı olmamaktadır. Aşılar, ağız yoluyla, adele içerisine, cilt altına veya cilt içine verilmek suretiyle uygulanabilirler.

  Aşı ne zaman yapılır ?

  Sağlık Bakanlığının önerdiği aşı takvimi aşağıdadır.

  BCG
  1. veya 2. Ayda
  İlkokul 1. sınıfta ( PPD kontrolu ile )
  DBT ve POLİO
  2. ayda
  3. ayda
  4. ayda
  16. ayda
  İlkokul 1. sınıfta ( sadece polio )
  KIZAMIK
  9. ayda
  15-59. ay arasında
  İlkokul 1. sınıfta
  HEPATİT B
  Doğumda, 1. ayda ve 6 ayda
  Td
  İlkokul 1. sınıfta
  İlkokul 5. sınıfta
  T Lise 1. sınıfta
  Serum Nedir ?

  Serum; içinde zayıflatılmış veya öldürülmüş mikroplar bulunan, bağışıklık kazanımı için kullanılan kan suyuna verilen addır. Serum, herhangi bir hastalığı aşı gibi, önleyici değil, hastalığı giderici bir özellik taşır; hastaya pasif bağışıklık verir.

  Serum nezaman yapılır ?

  Ameliyattan önce damara yerleştirilen plastik bir kanül yardımı ile hastaya serum takılır. Bu damar yoluyla verilen ilaçlar kısa süre içinde hastanın bilincinin kaybolmasını ve anestezinin başlamasını sağlar.

  Kısacası ameliyattan önce açılan damar yolu hastayı hayata bağlayan en önemli araçlardan biridir. Ameliyattan sonra da damar yolundan ağrı kesiciler, kusma ve bulantıyı önleyecek ilaçlar ve hasta ağızdan gıda alabilecek hale gelene kadar sıvı verilir.

  Antibiyotik nedir ?

  Bitkilerde, özellikle küf mantarlarında bulunan yada sentezle elde edilen, birçok mikroba karşı kullanılan, streptomisin, penisilin vb. Maddelerin ortak adına Antibiyotik denir.
  Bir mikroorganizma tarafından ( bakteri, mantar, virüs, vb.) yapılan ve başka mikroorganizmaları öldüren veya üremelerine mani olan maddeler .

  Antibiyotik zararları nedir ?

  Antibiyotiklerin gereksiz kullanımında, diğer bir deyişle herhangi bir antibiyotik tedavisine gerek olmadığı halde bu ilaçlar kullanıldığında, öncelikle bakterilerde bu antibiyotiklere karşı direnç gelişebilir, bunun sonucunda hastaya her defasında daha güçlü ve daha geniş kapsamlı antibiyotik vermek gerekecektir. Ayrıca kullanılan her ilacın kişiler arası farklılık göstermesine rağmen belli başlı yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkiler nadiren de olsa ciddi hayati tehlikelere yol açmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımının bir başka dezavantajı da tedavi maliyetindeki artıştır. Hastaların doktor kontrolü veya önerisi dışında yanlış antibiyotik kullanımı ise yukarıdaki istenmeyen durumlara ek olarak mevcut hastalığının iyileşmeyerek zaman kaybına belki de daha da kötüleşmesine yol açabilir. Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi, çevredeki ve sağlık kurumlarındaki bakteri popülasyonlarını da etkileyeceğinden, toplumsal bir sorun da oluşturur.

  Antibiyotik faydaları nedir ?

  Bakterileri yok eden bir antibiyotiğe bakterisid (bakterileri yok edici) denir. Eğer yalnızca bakterilerin gelişimi engelleniyorsa, buna bakteriyostatik (bakteri durdurucu) denir. Bu durumda bakterilerin sayısı artmayacağı için bedenin bu bakterilerden kurtulma olasılığı belirir faydası olur.Antibiyotiklerin doğru yerde kullanılması halinde işe yaradığını belirten yetkililer, ”Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, nezle yada gripde işe yaramaz ve sanıldığı gibi iyileşme sürecini ise asla kısaltmaz. Uzmanlar ayrıca antibiyotik kullanımında doktorların önemine de işaret ederek; “Doktorunuz tavsiye ettiği zamanda belirtilen doz ve saatlerde antibiyotik alın. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile antibiyotiğinizi kesmeden almaya devam edin. Aksi taktirde bakterilerin hepsi ölmemiş olabilir ve hastalığınız tekrarlayabilir. Artan antibiyotiklerinizi ise atın. Bir sonraki hastalığınızda uygun olamayabilir ve son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Başkası için yazılmış olan antibiyotikleri asla kullanmayın. Unutmayın ki, bunlar sizin hastalığınıza uygun olmayabilir. Mutlaka doktorunuza danışın.